Visual Studio Code (VS Code) neden bu kadar popüler ve gerçekten başka bir metin düzenleyicisine ihtiyacınız mı var? VS Code’un geleneksel metin editörü kavramlarını nasıl genişlettiğine ve geliştiriciler için tamamen yeni verimlilik yolları açtığına şahit olabilirsiniz.

‘Metin Editörleri’ Nedir?

Kod editörleri olarak da adlandırılan metin editörleri, geliştiriciler tarafından kod yazmak için kullanılan uygulamalardır. Kodunuzu vurgulayıp biçimlendirebilirler, böylece okunması daha kolay olur. Bir metin düzenleyici kullanmak, kodlama projelerinde çalışmak için kullandığınız bir dizi araç olan “geliştirme ortamınızı” oluşturmanın bir parçasıdır.

Opencart: Opencart Nedir?

Visual Studio Code nedir?

Visual Studio Code, Windows, Linux ve OS X için Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz, çapraz platform, süper hızlı ve hafif kod düzenleyicisidir. JavaScript, TypeScript ve Node.js yerleşik destek ile birlikte gelir ve diğer diller (C ++, C #, Java, Python, PHP, Go) ve çalışma zamanları (.NET ve Unity gibi) için zengin bir uzantı ekosistemine sahiptir.

Laravel Rehberi: Laravel Nedir?

Özellikler

Visual Studio Code, uzantılar aracılığıyla genişletilebilir, merkezi bir depodan edinilebilir. Bu, editöre eklemeler ve dil desteğini içerir. Dikkate değer bir özellik, Dil Sunucusu Protokolünü kullanarak yeni diller, temalar, hata ayıklayıcılar için destek ekleyen, statik kod analizi yapan, kod ekleyen ve ek hizmetlere bağlanan uzantılar oluşturma yeteneğidir.

Visual Studio Code, yazılımın web geliştirme için ücretsiz bir alternatif olarak kullanılmasına izin veren FTP için birden fazla uzantı içerir. Kod, herhangi bir ek yazılım indirmeden editör ve sunucu arasında senkronize edilebilir. Visual Studio Code, kullanıcıların etkin belgenin kaydedildiği kod sayfasını, Windows / Linux için yeni satır karakterini ve etkin belgenin programlama dilini ayarlamasına olanak tanır. Bu, herhangi bir platformda, herhangi bir bölgede ve herhangi bir programlama dilinde kullanılmasına izin verir.

3DsMax: 3DsMax Nedir?

VS Code Kullanımı

VS Kodunu kullanma becerisi, üretkenliğinizi ve profesyonelliğinizi artırır. VS Kodunun nasıl kullanılacağını bilmek günümüzün geliştiricileri için çok önemlidir. VS Code dünyanın en popüler kaynak kodu düzenleyicisidir.

Visual Studio Code Kuralım

Visual Studio Code’u macOS, Windows veya Linux çalıştıran herhangi bir bilgisayara yükleyebilirsiniz. Sistem gereksinimleri oldukça küçüktür, bu yüzden hemen hemen her makinede çalışmalıdır.

İşletim sisteminiz için Visual Studio Code’un en son sürümünü indirin ve yükleyin. Zaten Visual Studio Code yüklüyse, yeniden yüklemenize gerek yoktur.

Visual Studio Code’u başlatın.

Ara Birimi Tanıyın

Visual Studio Code için hoş geldiniz sayfası, uygulamayı ilk çalıştırdığınızda otomatik olarak açılır. Bu sayfada yeni bir dosyaya başlamak, Visual Studio Code hakkında bilgi edinmek veya hatta arayüzü tercihlerinize göre özelleştirmek gibi birçok kısa yol bağlantısı vardır.

  • Visual Studio Code’un farklı özelliklerini görüntülemek için ara birime Genel Bakış’ı tıklatın.

Bu yer paylaşımı, Visual Studio Code’un yapabileceği her şeyi görselleştirmenize yardımcı olur. Alt çubuk geçerli hatalarınızı, uyarılarınızı ve bildirimlerinizi gösterir. Ayrıca, entegre terminali değiştirmenizi sağlar.

Düzenleyicinin sol tarafında dosya gezgini kontrol edebilir, dosya arayabilir, kaynak kodunuzu yönetebilir, kodunuzu başlatabilir veya hata ayıklayabilir ve uzantıları yönetebilirsiniz.

  • Görsel yer paylaşımını kapatmak için ekranda herhangi bir yeri tıklayın.
  • Başlat altında Yeni dosyayı tıklatın.
  • Bu alanda yazmaya başlayabiliriz. Metni Hello World 1. satıra ekleyin
  • Dosyayı kaydetmeden kapatın.

Kullanım

Run code (veya uygulamayı başlatmak için code-git kullanırken kod git AUR).

Herhangi bir nedenle birden çok Visual Studio Code örneğini başlatmak istiyorsanız, -nbayrak kullanılabilir.

Yapılandırma

Kod ayarları~/.config/Code- OSS/User/settings.json.

visual-studio-code-bin AUR ayarları içinde saklar~/.config/Code/User/settings.json.