Sosyal Medya

Genel olarak hayatımızı kolaylaştıran, daha çok hız katan bilgi ve içerik ortamı olan sosyal medya nedir kısaca açıklıyoruz.

Son zamanlarda, yeni nesil web teknolojisinin bizlere kullanıcı kolaylığı, iletişim hızı vb. sunduğu, bilgi paylaşımı edilen dijital ortamdır. Çağımızda birçok insana özgür tartışma temeli oluşturan, kişilerin iletişimini sağlayan sosyal medya, eğitim, araştırma ve aklınıza gelebilecek daha birçok alanda sizlere bilgi ve erişim olanağı sunmakta. Sosyal medyalar kullanıcı odaklı olur ve sınırlama olmadan herkes özgürce söz söyleme hakkına sahiptir.

 

İnteraktif bir iletişim ile bilgi ortamı olan sosyal medya, internet ağının kişisel kullanıma uygun bir hale büründürülmesi ile, insanların aradıkları her bilgiye kolaylıkla internet sitelerinden ulaşması ve buradaki içeriklere yorum yapmaya başlaması sonucu ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

Yararları

Sosyal medya; kişilerin birbirleri ile iletişimini, durum, video, fotoğraf gibi bilgi paylaşımı içerisinde olması, markaların ve satış mihraklı şirketlerin tanınması için kolaylık sağlar. İçerik yöneticisi, yazarlığı sosyal medya uzmanlığı gibi yeni iş tanımları oluşmasına ve neredeyse on binlerce insanın iş bulmasına yardım etmiştir. İnsanların fikir özgürlüğüne daha geniş bir ufuk açmıştır. Ayrıca kültürler arası sağladığı iletişim ve etkileşim de sosyal medyanın yararları arasındadır.

 

Sosyal Medyada Bilinçli Kullanıcı

Zamanla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan internet, alışkanlıklarımızı ve hatta yaşam tarzımızı baştan sona değiştirdi. Teknolojide olan ve hala da süren yenilikler sayesinde filmlerde görmüş olduğumuz sahneler artık gündelik yaşamın birer parçası haline geldiler. Bu yenilikler hayatımızı kolaylaştırsa da, bilhassa sosyal medya ortamı dünyanın her bir köşesinden iyi kötü ne varsa barındırmakta. Bu yüzden sosyal medyayı bilinçli kullanmak için, her gördüğünüz linke tıklamamalı, din, dil, ırk gibi hassas konu paylaşımlarını yaymamalı, her isime aldanmamalısınız.