Dropshopping ya da dropshipping artık yaygın hale gelmeye başlayan bir e-ticaret yöntemidir. Bu yöntemin yaygınlaşmaya başlamasının en genel sebebi hiç sermayeniz olmadan bile satış yapabilmenizdir. E-ticaret sitesinde bazı firmaların düşük fiyatla satın aldığı ürünleri üzerine kar koyarak satmanız ilkesine dayanır. Bunun için dilerseniz kendinize ait bir internete sitesi, dilerseniz de bir açık arttırma sitesini kullanabilirsiniz. Bu sistemin en avantajlı taraflarından birisi daha satmadığınız bir ürün için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek olmamasıdır. Öncelikle herhangi bir dropshipping firması ile bir antlaşma yapmanız gerekiyor. Bu anlaşma sayesinde elinizde belirli fiyatlarla satılan bir ürün listesi hazır bulunacaktır.

Dijital Marketing: Dijital Marketing Nedir?

Satış Nasıl Yapılıyor?

Dropshopping ile kar elde etmek için elinizde bulunan ürün listesinin en son kullanan kişinin ödediği fiyattan daha düşük fiyatlara sahip olması gerekir. Eğer böyle bir durum yoksa ne yazık ki siz kandırılmış ya da kazık yemiş olabilirsiniz. Ama eğer fiyatlar düşükse bir sorun yoktur ve listeden bir ürün seçip biraz daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Daha sonra da ürünü satın almış olan firmanın sitesine gider, önce toptancının fiyatını öder daha sonra da sattığınız kişinin adres ve iletişim bilgilerini girersiniz. Ürünü satın alan kişiye gönderme işi firmaya aittir. Ürünün alış ve satış fiyatı arasındaki fark da sizin karınızdır.

Para Kazanmak Kolay Mı?

İlk bakışta çok kolay görünen bu yöntemin bütün para kazanma yöntemlerinde olduğu gibi, bazı zorlukları ve incelikleri vardır. Öncelikle hangi ürünleri satmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu da hem bilgi hem de deneyim gerektirir. Bazen internette uzun süre vakit geçirmeniz gerekebilir. Çünkü en çok satılan ürünleri tespit etmeniz gerekir. Bütün ticari faaliyette olduğu gibi bu ürünleri tespit etmek, karar vermek ve tanımak yapmanız gereken ilk şeydir. Bu da internette zaman harcamanızı gerektirir.

E-ticaret Ödeme: E-ticaret Ödeme Sistemlerini Tanıyalım

Güvenilir Dropshopping Firmalarını Bulmak

Dropshoppingte önemli olan noktalardan birisi de firma seçmektir. Ticaretteki amaç kar elde etmek olduğu için bazı firmalar fiyatları çok yüksek tutabilir. Bu durum da satıcı olarak sizin profilinizi ve güvenilirliğinizi etkiler. Bu yüzden fiyat ve pazar araştırması da ayrıca özen göstermeniz gereken bir diğer konudur. Bazı ürünlerin üzerine defalarca fiyat konmuş olabilir. Bu durumda birlikte çalışacağınız dropshopping firmasını seçmek çok özen gösterilmesi gereken bir konu haline gelir.

E-ticaret: Kaliteli E-ticaret Sitesi

Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Dropshopping ile ilgili bir diğer mesele başlangıçta öyle çok yüksek seviyelerde para kazanamayacağınızı kabul etmek ve beklentilerinizi o düzeyde tutmaktır. Size düşen kar payı çok az olabilir. Her üründe çok yüksek fiyatlarda kar elde etmeye çalışmak da sakıncalıdır. Bilindiği gibi genel olarak sanal olmayan ticarette de bu şekilde çalışmak tehlikelidir. Sizin güvenilirliğinizi azaltır. Hemen her ticaret yönteminde olduğu gibi dropshopping ile belirli seviyelerde ve ürün bazında düşük seviyelerde kar elde edebilirsiniz. Bu karı elde etmek için de vakit ayırmanız ve iyi bir firma ve pazar araştırması yapmanız gerekir. Sanal ortamda ticaret yapmak için ve hiç görmediğiniz ürünleri satmak için özenli davranmanız şarttır. Küçük beklentiler ve emin adımlarla hareket ederseniz daha çok para kazanmanız mümkündür.