Vesta panel ücretsiz olarak kullanabileceğiniz kontrol panellerinden birisidir. Kontrol panel bir web sitesini düzenlenmesini, güncellenmesini ve bütün ayarlarının yapılmasını sağlayan paneldir. Kontrol panellerinin bazıları ücretsiz bazıları da ücretlidir. Bu yazıda ücretsiz kontrol panellerinden birisi olan Vesta Panel’le ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Vesta Kontrol Paneli Nedir?

Vesta kontrol paneli aynı zamanda bir web ara yüzüdür. Arayüz demek görselliğin öne çıktığı bir bilgisayar aracıdır. Aslında tam olarak kullanıcı ve web sitesi sahibinin karşı karşıya geldiği araçtır. Farklı ara yüzler ve farklı kontrol panelleri birbirinden görsel ve işlevsel olarak farklı web siteleri hazırlanmasını sağlar. Vesta php tabanlı yazılmıştır ve de ayrıca açık kodlu bir arayüzdür. Hosting hizmeti yapan firmalar büyük oranda Vesta Panel kullanıyor. Ama kurumsal hosting hizmeti sunanlar ve de CP paylaşımlı hosting firmaları için önerilmiyor.

Vesta Kontrol Panelinin Size Sağladıkları

Vesta kontrol paneli ile bütün alan adlarını yönlendirebilirsiniz. Dilerseniz bazı alan adlarını siler, bazılarını da eklersiniz. Web siteniz için bir ya da birden fazla mail adresi açabilir ve bu mailleri virüs ve sapmalara karşı koruma altına alabilirsiniz. Kendi web sitenize özel bir ftp kanalı da açabilirsiniz. Eğer isterseniz diğer kullanıcılara sizin dosyalarınıza erişme şansı da verebilirsiniz. Dosyalarınızın tarayıcı tarafından görüntülenmesini ve de ulaşılmasını isterseniz Vesta panel’le bunu da sağlayabilirsiniz. Vesta kontrol paneli ile panel yöneticisi, SSH kullanmak için tam bir yetkiye sahip olur. Bununla birlikte diğer kullanıcıların da SSH’ye erişmesine izin verir. SSH yönetimi sayesinde değişiklik yapmak için tekrar penli açmak zorunda kalmazsınız.

Vesta Panel Genel Avantajları

Vesta Panel’in en önemli avantajlarından birisi kullanımının çok kolay olmasıdır. Ayrıca kurulumu da oldukça basit olan Vesta Pane işe yeni başlamış olan bir webmaster için çok büyük bir kolaylık sağlar. Tabi ücretsiz olması da en önemli avantajlarından birisidir. Eğer herhangi bir sunucu üzerinde daha yeni çalışmaya başlamışsanız ve de birden fazla sayıda siteyle ilişkiniz yoksa Vesta Panel sizin için en iyisi olabilir. Ubuntu, CentOs, RHEL ve Debian desteği sunması da önemli avantajlarından birisidir. Vesta Panel genel kurulumu ücretsiz ama daha fazla doya yöneticisi özelliğine ihtiyaç duyarsanız sadece Dosya yöneticisi özelliği ücretli.

DDoS: DDoS Önlemi

Kişisel Sucularda Ücretsiz Bir Kontrol Paneli Arayanlar İçin

Vesta Panel ücretsiz kontrol panelleri arasında en iyilerinden ve en çok şey yapabileceklerinizden bir tanesi. Aynı zamanda dil destekleri arasında Türkçenin de yer alması kullanıcılara sağlanan en önemli artılardan bir diğeri. Makale bulma konusunda da en iyi arayüzlerden birisi kabul ediliyor. Vesta Panel’in sucu üzerinde kapladığı yer ise oldukça az. Dilerseniz Vesta Panel’le hosting paketi de kurabilirsiniz. Hemen hemen bütün servisleri Vesta Panel’le birlikte kontrol edebiliyorsunuz.

Laravel: Laravel İle Özel Yazılım Geliştirme

Kurulumu hem basit hem de hızlı olduğu tercih edilen kontrol panellerinden birisi de Vesta’dır. Vesta Panel kurulurken, sunucunuza putty’den root şeklinde bağlanmanız gerekiyor. Vesta Panel2in orijinal sitesine kurulum isteğiniz iletildikten sonra, sizden bir mail adresi istenecektir. Ayrıca hostname’miniz de isteniyor. Ardından kurulum betiğini indirmeniz ve kurulumu başlatmanız yeterli. Geri kalan bütün adımları yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.