Son zamanlarda firma sitelerinin ve özel sitelerin başında büyük dert oluşmuş anti seo nedir. Anti Seo sizin rakipleriniz tarafından kelimelerinizi veya Google statünüzü düşürmek için yapılan işlemlere denir.. Siz özendiğiniz ve her gün düzenli olarak özen gösterdiğiniz sitelere  etkileyecek SEO çalışmaları yaptırıyorsunuz.Yada siz kendiniz yaptığınız emek ve seo çalışmasını hiç ederek karşı rakipleriniz tarafından sitenize kötü bağlantılar verilerek sitenizin aramalardaki sıralaması ve gücü düşürülür. Bu onlar için bir kazanç kaynağı olabilir. Çünkü sizin onun önünde olması ona bir engel olacaktır. Bu engeli ortadan kaldırmak içinde anti seo çalışması yapacaktır.

Bu çalışma son derece iyi yapılır ve sitenize karşı iyi oynanır ise aramalardan düşecek o rakibinizin gerilerine gideceksiniz.Rakibiniz içinde hiçbir engel kalmayacaktır. Genellikle bu anti seo işlemi rekabetin çok fazla olduğu sektörlerde olmaktadır.Baktığınız zaman firmaların aralarındaki rekabet internet ortamında düştüğünden beri bu anti seo işlemiyle biz seocular başı beladadır. Uzun süredir üzerinde çalışıp kelimelerinde ve aranma hacimlerini yükselttiğimiz web sitelerinin rakip firmalar tarafından uygulanan anti seo ile düşüşler tavan yapmakta ve hatta Google üzerinden alan adı ban bile yemektedir. Bu anti seo uygulaması aslında çok basit gözükebilir. Black hat seo yada hacklink dediğimiz sistemler ile sitenize verilecek bağlantılar Google yada arama motorları gözünde sizin sitenize kötü algılayacak ve indeksinden sizin içeriği silmeye başlayacaktır. Bu demek oluyor ki içerikleriniz artık bir işe yaramayacaktır. Bu anti seo işlemi ahlaki sorun teşkil eden sitelerden sitenize verilen Dofollow link sayesinde olmaktadır. Google bu konuda çok ciddi olduğu için bu tür bir sitelerden alınan linkler sağlanırsa isterse çok fazla indeksiniz ve sitenizin kalitesi olsun Google arama motoru otomatik olarak silmeye başlayacaktır. Mesela 10 senelik sağlam bir firma sitesi olsa da binlerce indeksinizi anti seodan dolayı silecektir. Bu anti Seo ne kadar önce fark edilirse o kadar iyi olacaktır. Fark etmeniz için kendiniz yada çalışma yaptırdığınız seocu anti seo tespiti yapması gerekir.

Bu anti seo ne zaman yapılacağı pek belli olmayacağı için her hafta periyodik olarak yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Yada kediniz yapmak istiyorsanız kesinlikle her gece kontrol yapınız.Çünkü bu hacklink olayları siz fark etmeyin diye uyuduğunu denilen saatlerde bu saatlerde olmaktadır.Bu yüzden ne kadar erken fark ederseniz o kadar iyi olur. Çünkü geç fark edilen hacklink ve anti seo çalışmaları etkili olmakta siz uğraşsanız bile etkili olacaktır. Bu yüzden her akşam yada iş verdiğiniz seocu kişiye Google webmaster araçlarından sitenize verilen bağlantılar kısmından sitenize verilen ve Google’ye işlemiş olan kategorileri görebilirsiniz.  Bu  demek oluyor ki Google’dan hızlı davranarak her zaman anti seo çalışmalarına karşı etkili olmanız gerekmektedir. Siz ne kadar Seo’da üzerinde dursanız da olabilecek en ufak anti seo sitenize etkileyecektir. Bu yüzden her zaman profesyonel seo yapmak için  hazır olmanız gerekmektedir. Fark etmeden es geçtiğiniz anti seo ve kötü bir linki diskalifiye etmeniz gerekmektedir. Diskalifiye ne kadar iyi olursa yapılan bütün anti se`olar  hiçbir işe yarayamayacaktır.