0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

PHP Programlama Dili ile Web Tasarımı

PHP Programlama Dili ile Web Tasarımı

PHP Programlama Dili ile Web Tasarımı

Programlama dili, belli komutları algoritmaları ifade ederek yazmak yani bilgisayara ne yapılmak istenildiğinin anlatılması yoludur. Programcı, programlama dilini kullanarak hangi verilerin kullanılacağını, verilerin hangi yollarla depolacağını ve iletileceğini, herhangi bir koşula uygun olarak yapılacak işlemi bilgisayara anlatır. Sayıları 2500’ü geçen programlama dillerinden biri de PHP’dir. Peki, PHP nedir, ne işe yarar?

PHP Programlama Dili 20 Yıldır Web Siteler İçin Kullanılıyor

PHP programlama dilinden bahsederken ilk olarak yanıtlamamız gereken soru şudur: PHP dili nedir? Personal Home Page sözünün kısaltılmasıyla PHP olarak adlandırılan bu yazılım dili çok amaçlı ve geniş kullanım alanına sahip programlama dilidir. Rasmus Lerdorf tarafından kişisel web sitesi tasarımı ni yönetmek için kullanılan betiklerin yeniden kodlanması ve PHP/FI (Personal Home Page/Forms Interpreter – Kişisel Ana Sayfa/Form Yorumlayıcı) adının verilmesiyle uygulama 1995’te duyuruldu. 1997’de web sayfaları için geliştirilerek küresel kullanıma sunuldu. PHP’yi öne çıkaran en temel özellikse web siteleri için yaygın olarak kullanılan HTML, XHTML kodlarının bazı durumlarda, özellikle, kullanıcı etkileşimli siteler için yeterli olmayabiliyor. Bu durumlarda etkin bir programlama dili gereksinimi ortaya çıkıyor ve PHP’nin birçok avantajı, onu diğer programlama dilleri arasında öne çıkarıyor.

Hızlı ve Rahat Kodlama Avantajlarını Sunuyor

PHP ile web site yapımı birtakım avantajları da beraberinde getiriyor. İlk olarak, PHP’nin çok hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. Kolay bir şekilde öğrenilebilmesinin yanı sıra Perl, Javascript, C gibi çok bilinen programlama dilleriyle benzerliğinden dolayı bu dillere hakim olan kişiler tarafından da kolaylıkla uygulanabilir. Kodlama işlemi oldukça rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. En etkin şekilde geliştirilen programlama dili olan PHP ile yazılmış çok sayıda program veya kod internetten ücretsiz olarak elde edilebilir. Apache web sunucusu kullaıldığı zaman performans yükseldiği gibi PWS, ISS gibi birçok web sunucusuyla da yüksek düzeyde performans elde edilebilir. PHP programlama dili MSSQL, MySQL, Oracle veritabanlarına bağlanabilse de MySQL veritabanıyla çalışma verimliliği daha yüksektir. PHP-MySQL ikilisi kolaylık ve güvenilirlik açısından üstün olarak değerlendirilir. PHP Windows işletim sisteminin yanı sıra Linux ve Unix ile de çalışır.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin