Günümüzün yeni modası sosyal medya hizmetleri olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu biliniyor. Bu sosyal medya hizmet sektöründe çalışanlar içinde yepyeni müşteriler demek. Daha hızlı tanınmak ve çevrelere yayılmak için sosyal medyayı kullanmak artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Sosyal medya hizmetleri diğer iletişim cihazları olarak televizyon veya radyoya oranla daha doğru kişilere hitap edebiliyor. Bu özelliği sayesinde reklam veren şirketler pahalı bir şekilde televizyon ve radyo reklamı vereceğine daha ucuz ve daha hızlı yayılan sosyal medya reklamcılığını tercih ediyor.

Sosyal medya hizmetlerinin önemi saymakla bitmez. Eğer çok tanınan bir şirket olmayı planlıyorsanız, geniş kitlelere büyük zamanlar harcamadan hitap etmek istiyorsanız, daha ucuz ve daha kısa sürede bunları yapmak istiyorsanız gelecekte neler olur bilinmez fakat şuan için tercih etmeniz gereken yer kesinlikle sosyal medya olmalıdır.

Başarılı yatırımcılar ileriyi görerek yatırımlarını ona göre yaptıklarını biliriz. Son yıllarda da bu atılımı göstererek gerek facebook, twitter gibi kendi hesabınıza giriş yaptığınızda örneğin o gün bir ayakkabı araması yaptığınızda reklam bölümlerinde o ayakkabı ile ilgili çeşitli reklamlar karşınıza çıkıyor. Evet, bu reklamlar tesadüfen değil sizin aradığınız ürüne özel reklamları sosyal medya hizmetleri görüyor ve reklamları ona göre veriyor.
Instagram: Instagramda satış yapmak

Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medyanın bir değişken olduğu unutulmadan deneyimlerin anlık olduğu bilinmelidir. Kurumsal bir dilin yanında marka kimliğini öne taşıyacak eğlenceli bir hayat da sosyal medya kuralları arasında yer alır.

  1. Sosyal medyada hitap edeceğiniz kitle önemlidir içeriklerinizi onların ilgisini çekmek üzere oluşturun fakat sürekli paylaşımdan kaçının. Çünkü sürekli paylaşımda bulunulan bir sayfa itici olarak algılanabilir ve kişiler sizi takip etmekten çıkabilir.
  2. Satış yapacağınız kitlenin ilgisini önce promosyonlarla, indirimlerle, ücretsiz hediyelerle üzerinizde toplayıp sonradan hedefiniz olan satış işine odaklanabilirsiniz.
  3. Size yazacağım son ve en önemli kural ise güven. Sosyal medyada birçok sahte hesap veya sahte işletmeler yoluyla insanlar kandırıldığı için bu tip site ve reklamlara şüphe ile yaklaşırlar. Bu nedenle insanlara parasının iadelerini garanti edici metinler yazabilir ve internetlerin site adlarının üstünde güvenli ibaresi yazısını şartlara uyarak alabilirsiniz.

Sosyal medyada bu şekilde de hem ulaşmak istediğiniz doğru kitleye ulaşırsınız hem de reklam fiyatı olarak çok yüksek meblağlar ödemediğinizden dolayı ekonomik olarak rahat edersiniz. Sosyal medya hizmeti tarafından yapılan reklamlar, satış siteleri kulağa kolay gelse de her işin olduğu gibi bilinmesi ve kesinlikle uyulması tavsiye edilen kuralları bulunmakta.