Grafik Türkçe sözlükte ki karşılığı çizge anlamına gelen görüntünün yüzey üzerinde temsili olarak belirtilmektedir. Örnek vermek gerekirse resimler, fotoğraflar, diyagramlar, şekiller birer diyagramdır. Grafikler çizim, renk, şekil içerebilir. Tasarım da bir şeyi belirginleştirmek, meydana çıkarmak anlamlarına sahiptir. Tasarım hayallerimizdekini düşüncelerimizdekini kağıda dökmedir.

Sosyal medyadan e-ticaret sitelerine kadar birden fazla ürün grafik tasarımın penceresinde yer alıyor. Bunların hepsine hükmetmek ya da profesyonel bir bakış açısından bakmak için grafik tasarımda güncel trendler kısmını bilmek işimize en yararlı bilgi olacaktır.

Grafik Tasarım Trendler

Grafik tasarım ise bir düşüncenin görselliğe aktarılmasıdır. Grafik tasarım iletişim kurmanın başka bir yoludur. Birçok grafiğin bir araya gelerek güzel bir kompozisyon oluşturmasıdır.

Fotoğraf Küçültmek: Resim ve Fotoğraf Küçültme Yöntemleri

Grafik tasarım yapmak isteyen bir kişi efektleri, teknolojik bilgileri vb. sahip olmalıdır. Günümüzde internetin de yaygınlaşmasıyla grafik tasarım önemini arttırdı. Şirketler ürünleri tanıtmak, sanatçılar yapmış oldukları eserlerin yanıtımın yapmak için kullanmaktadır.

Her yıl yeni tasarım trendleri ortaya çıkar. Çıkan trendler yavaş yavaş tasarım dallarının tümüne yayılır. Bir ya da iki yıl içerisinde çıkan trendler kaybolmaya başlar. 2020 grafik tasarım trendleri de birçok güzellik içermektedir. Her yıl trendleri takip etmek iyi bir grafik tasarımcı için çok önemlidir.

Güncel Trend: Modern Retro Tasarım

Çağa uygun efekt uygulamaları ile etkileyici renkler bunlara ek olarak Retro yazı biçimi 2020 grafik tasarım güncel trendleri arasındadır. Retro yazı sitilleri değişmesi ile birlikte çeşitli ambalajlarda, logolarda ve çeşitli web tasarımlarında sık bir şekilde kullanılmaktadır. Yeni 2020 tasarım trendleri tarzı geçen yıllara ait şekillerin tasarımı mümkün olmaktadır.

Minimalizm akımı şimdilerde de popülerliği devam etmektedir. Minimalizm akımı fonksiyonel ve sade tarzıyla talep edilen bir trend durumundadır.

Mockup: Mockup Nedir?

Son yıllarda düz tasarım en çok tercih edilenler arasındaydı. Ambalaj tasarımın etkilediği farklı aşamalar ile daha farklı boyutlara gelmiştir. Gif’ler düzenli bir yapıyı sahip değildir. Gif’ler sinemagrafikler içerisinde hareket eden görüntülerden oluşmaktadır. Bu yöntem ile fotoğraflar daha gerçekçi bir yapıya bürünür. 2020 Grafik tasarımda güncel trendler şöyledir;