Sosyal Medya Bağımlısı Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?       

İnsanlar yüzbinlerce yıl boyunca sürekli farklı maddelere bağımlı oldular ancak son 20 yılda Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, Fitbit, Netflix ve e-posta platformları gibi teknolojilere de bağımlı olduğumuzu varsayıyoruz. Bunun sebebi ise hayatımızı daha iyi hale getireceğinizi düşünmemizden kaynaklanıyor. Bu buluşların evet önemli yararları oldu bu inkâr edilemez ama bağımlılık yaratmasının olumsuz etkileri de yok değil ayrıca bu durum tesadüfte değil. Büyük teknoloji şirketleri bizi sosyal medyaya bağımlı tutabilmek adına bu iş için kendilerini adamış mühendislere ve araştırmacılara sahip. Bizi nasıl tatlı sözlerle kandırabileceklerini ve ürünlerini kullanmamız için günler hatta haftalar boyunca neyi nasıl anlatacaklarını gayet iyi biliyorlar.

New York Üniversitesi Pazarlama Bölümü öğretim görevlisi Adam Alter’ın kitabı “Irresistible” adlı kitabı sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya takıntıları ve nedenlerine ışık tutuyor. Alter verdiği röportajda ilginç bir örnek vererek dikkatleri topladı. İki kişinin aynı masada akıllı bir telefon ya da cihaz olmadığı sürece sohbet kalitesinin koruyarak devam ettiğini fakat aynı masaya sosyal medya bağlantısı olan bir akıllı telefon koyulduğu zaman eğer aralarında sosyal medya bağımlısı varsa sohbetin kalitesini düşeceğini örnek verdi. Bu örneği maalesef her geçen gün daha sık yaşamaya başladık.

Sosyal Medya Bağımlısı Mısınız?

Eğer bir akıllı telefonunuz varsa potansiyel bir sosyal medya bağımlısısınız demektir. Bir sonraki aşaması ise ondan ayrı kalamıyor olmanız olacaktır. Maillerini sürekli takip ediyorsanız, Facebook, Twitter, Instagram, SnapChat gibi uygulamalardan gelen bildirimleri anında temizliyorsanız, bilgisayar başındayken sorulan soruları anlamıyor ya da yarım yamalak cevap veriyorsanız siz de bağımlısınız demektir. Sadece bu kadarla kalmıyor daha birçok madde sayılabilir. Internette yapacak hiçbir şeyiniz yoksa bile boş boş bakıyorsanız, whatsapp’tan gelen mesajlara anında cevap yazıyorsanız, 3 4 saat boyunca hiç internete girmeden duramıyorsanız tebrikler kabul etmeseniz bile siz bir sosyal medya bağımlısısınız.

Tüm bu belirtiler o kadar çok hayatımızın bir parçası oldu ki normal şeyler deyip geçebilirsiniz. Ancak bu bağımlılık kişide zaman içinde dikkat dağınıklığı gibi problemler oluşturabilir. Bu nedenle biraz uzak kalmakta ve sosyal medyaya olan bağlılığınızı yeniden ölçüp tartmanızda fayda var.