Maskot bir firma için en önemli simgelerden birisidir. Markanın görünen yüzü ve simgesi olduğu için özenli ve dikkatli bir şekilde çizilmeli ve oluşturulmalıdır. Etkileyici ve orijinal bir tasarımla hazırlanan bir maskot hedef kitleniz ve müşterilerinizin aklında kalmanızı sağlar. Markanızın ve de firmanızın güvenilirliğini arttırmak ve dikkat çekmek için maskot tasarımı konusunda özen göstermeli ve konu hakkında yeterli bilginiz yoksa bu konuda deneyimli bir firma ya da kişiyle görüşmelisiniz. Aklınızda kalan en ünlü markaları bir düşünürseniz hemen maskotları ile birlikte düşünmeye başladığınızı fark edersiniz. Bu yüzden maskot çizimi, hazırlanması ve tasarımı çok önemli bir konudur.

3D Modelleme: 3D Modelleme Nedir

Maskot Çizimi

Maskot tasarımı için öncelikle, maskot hazırlanacak firma ve tasarımcı arasında bir görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmeye eskiz tasarımı için bir hazırlık adı verilebilir. Bu hazırlık aşamasında markanın maskotu ile vermek istediği mesaj, maskotun fark edilmesi için hedef kitleye ilişkin çalışmalar, maskotun karakteri ve de esnekliği görüşülür. Marka ya da firma tasarımcıya ne istediğini açıkça ve ayrıntılı olarak belirtmelidir. Daha sonraki konu ise tasarımcı ya da illüstratörün hayal gücü ve yeteneğine bağlıdır.

Maskot Tasarımında Hangi Program Kullanılır?

Eğer profesyonel olarak çalışan bir firma iseniz ve markanızı daha görünür ve tanıdık kılmak isterseniz uzman bir firma ya da illüstratör ile görüşebilirsiniz. Ama kendiniz maskot tasarımı ile ilgileniyorsanız öncelikle bilmeniz gereken temel düzeyde bir resim yapma ya da illustrasyon bilgisidir. Bununla ilgili bilgi edinmek için kursa gitme şansınız yoksa internetteki kaynaklardan bakarak ve de sürekli kara kalemle deneyerek işe başlayabilirsiniz. Belirli bir seviyede resim yapma ya da illustrasyon yeteneğiniz gelişmişse size yardımcı olacak olan program ise Adobe Illustrator. Ancak bu çizim yapabileceğiniz tek program da değildir. Maskot çiziminde önemli olan çizen kişinin yeteneği ve kendisini bu konuda geliştirmesidir. Daha sonra başta Adobe Illustrator olmak üzere bazı programları kullanmak çok zor gelmez.

Hizmet: Grafik Tasarım Hizmeti Hangi Alanlar İçin Verilir

Maskot Programları

Ama internette biraz araştırma yaparsanız maskot yapmak için basit baka uygulamalar ve sayfalara denk gelebilirsiniz. Mesela South Park da işlevsel bir maskot yapma programıdır. http://www.sp-studio.de sitesinden bu programa giriş sağlanabiliyor. Maskot yapımında kullanabileceğiniz bir site ise faceyourmanga.com sitesidir. Bu konuda zorlananlar ve yeni başlayanlar yeni bir maskot tasarımı konusunda buradan yardım alabilirler. Bu gibi siteler size adım adım maskot yapımı konusunda bilgi verecektir.

Satış Arttırmak: Satış Yönünüzü Arttıran Grafikler

Maskot Tasarımının Püf Noktaları

Büyük şirket ve markalar için önemli olan maskot tasarımı genelde profesyonel bir iş olarak kabul ediliyor. Ama siz de bir internet sitesi sahibi iseniz ve artık sizi anlatan ve farklı bir maskot kullanmak ve de internetti hazır tasarımların telif meselesinden kurtulmak isterseniz kendi maskotunuzu tasarlayabilirsiniz. Eğer bu konuda daha özenli bir çalışma yapmak isterseniz mutlaka, resim ya da illustrasyon konusunda bilgi edinmelisiniz. Sadece kendiniz için tasarlayacaksanız çok derin bir bilgi gerekmeyebilir ve yukarıda verdiğimiz program ve sitelerden, hatta Word ve Power Point gibi çok basit programlardan bile yardım alabilirsiniz. Ama bu işi profesyonel olarak düşünüyorsanız öncesinde bilgi ve deneyim gerekiyor. Özellikle de illustrasyon bilgisi son derece önemlidir.