Linkedin, iş hayatında oldukça önemli bir uygulamadır. Öncelikle iş hayatında önemli bir yere gelmek istiyorsanız kesinlikle Linkedin’i indirmeniz ve kullanmanız önerilir.

Linkedin Nedir?

Linkedin, iş hayatının İnstagram hesabı gibidir denilebilir. Fakat, burada sıradan insanlarla arkadaş olmak yerine; iş hayatında bir amaç için bir araya gelen insanlarla arkadaş olunur. Uygulamada İş hayatında işinize yarayacağını düşündüğünüz insanlar ile bağlantıya geçerek, ağ genişletilmeye çalışılır. Ağ ne kadar genişlerse o kadar kolay bir şekilde iş bulunabilir.

Linkedin’in ücretli ve ücretsiz versiyonları vardır. Ücretsiz versiyonu ile birçok işinizi yapabilirsiniz. Fakat ücretli versiyonunu kullanmanız tavsiye edilir.

Sosyal Medya: Sosyal Medya Yönetimi

Ücretsiz Versiyonu ile Neler Yapılabilir?

Linkedin‘in ücretsiz versiyonu ile çeşitli sektörden kişilerle bağlantıya geçebilirsiniz. Ayrıca, iş başvurularında bulunabilirsiniz. Bağlantısı olduğunuz kişilerle iletişime geçerek ağınızı büyütebilirsiniz. Ağınızın büyümesi oldukça önemli bir konudur. Çünkü sektörde iyi yerlere gelmek için geniş bir çevreye sahip olmanız gerekir.

Birçok insanın diploması, yabancı dili ve tecrübeleri vardır. Fakat çevresi geniş olmadığı için hak ettiği pozisyona bir türlü başlayamaz. Bu nedenle Linkedin büyük bir yardımcıdır. Bu özelliklerin yanı sıra Linkedin’den mesajlaşabilirsiniz. Fakat belirli bir sınırlama söz konusudur. Her türlü kişiye mesaj göndermeniz mümkün değildir.

Dijital Marketing: Dijital Marketing Nedir?

Linkedin Ücretli Versiyonu ile Ne Yapılabilir?

Ücretli versiyonu ile tüm sınırlamalar ortadan kalkar. Öncelikle ücretsiz versiyonunda yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Fakat bundan daha önemli şeyler de vardır. Mesela, ücretsiz versiyonunda iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat işverenin çeşitli kriterleri vardır ve siz bu kriterlerin neler olduğunu göremezsiniz.

Ancak ücretli versiyon sayesinde işverenin çalışmalarından neler beklediğini, hangi özelliklere sahip olursanız bu işe rahatlıkla girebileceğinizi öğrenebilirsiniz. İstediğiniz insanlara mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir işe başvuru yaptığınızda birçok insanın önüne geçebilirsiniz. Yani bir işe 100 kişi başvurduysa ücretli versiyon sayesinde işveren ilk olarak sizin başvurunuzu görür.

Linkedin ile Yapabilecekleriniz?
  • İş ağı oluşturmak,
  •  İş aramak,
  • Mesaj göndermek,
  • Mesaj almak,
  • Geniş bir çevre oluşturmak,
  •  Eğer işverenseniz arayışlarınıza uygun kişileri işe alırsınız,
  • Etkin bir şekilde CV oluşturursunuz. Bu sayede iş başvurusunda bulunurken uzun uzun kendinizi anlatmak yerine sadece Linkedin hesabınızın linkini verirsiniz,
  • Yeteneklerinizi sergilersiniz.

Sosyal Medya Yönetimi: Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Linkedin’i hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. İlk etapta bir mail adresi ve şifre ile birlikte bilgilerinizi girmeniz istenir. Size sorulan tüm bilgileri doğru bir şekilde girmeniz oldukça önemlidir. Özellikle mail adresiniz kesinlikle aktif olarak kullandığınız bir adres olmalıdır. İletişim bilgileriniz de bir o kadar önemlidir. Cep telefon şifrenizi de doğru vermelisiniz. Birçok şirket size cep telefon numaranız aracılığı ile ulaşacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise mutlaka profil fotoğrafınız olmalıdır. İş hayatında kişisel bilgiler kadar dış görünümünüz de önemlidir. Bu nedenle profilinize sizi temsil eden bir fotoğraf koyun. Ancak koyacağınız fotoğrafta profesyonel görünmeniz gerekir. Kıyafetinizden bulunduğunuz ortama kadar iş hayatına uygun görünmelisiniz. Ayrıca eğer varsa sertifikalarınızı ve katıldığınız kursları da eklemeniz gerekir. Yabancı dil bilginiz ve bilgisayar kullanımı gibi konularda da özenli bir şekilde bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir.