0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Linux Nedir Linux Nasıl Kurulur?

Linux Nedir Linux Nasıl Kurulur?

Linux Nedir Linux Nasıl Kurulur?

Akıllı telefonlardan arabalara, süper bilgisayarlara ve ev aletlerine, ev masaüstlerinden kurumsal sunuculara kadar Linux işletim sistemi her yerdedir. Linux 1990’ların ortalarından beri var ve o zamandan beri dünyayı kapsayan bir kullanıcı tabanına ulaştı. Linux aslında her yerdedir. Telefonlarınızda, termostatlarınızda, arabalarınızda, buzdolaplarınızda, Roku cihazlarınızda ve televizyonlarınızda… Ayrıca internetin çoğunu, dünyanın en iyi 500 süper bilgisayarını ve dünyanın borsalarını yönetir.

Ancak, tüm dünyada masaüstü bilgisayarları, sunucuları ve gömülü sistemleri çalıştırmak için tercih edilen platform olmasının yanı sıra, Linux mevcut en güvenilir, güvenli ve endişesiz işletim sistemlerinden biridir. Linux’un popülaritesi aşağıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Linux’u ücretsiz olarak indirebilir ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebiliriz. Çok sağlam ve uyarlanabilirdir. Çok sayıda kütüphane ve yardımcı program vardır.

Linux nedir?

Mac OS, iOS, Windows, gibi Linux da bir işletim sistemidir. Aslında, gezegendeki en popüler platformlardan biri olan Android, Linux tarafından desteklenmektedir. İşletim sistemi, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızla ilişkili tüm donanım kaynaklarını yöneten bir yazılımdır. Basitçe söylemek gerekirse, işletim sistemi yazılımınız ve donanımınız arasındaki iletişimi yönetir. İşletim sistemi (OS) olmadan yazılım çalışmaz.

Özel Yazılım: Özel Yazılım Çözümleri İle Zirvedesiniz

Linux Nasıl Kurulur?

Birçok kişi için, bir işletim sistemi kurma fikri çok zor bir görev gibi görünebilir. Aslında, Linux’un çoğu sürümü canlı dağıtım olarak adlandırılan şeyi sunar? yani işletim sistemini sabit diskinizde herhangi bir değişiklik yapmadan CD / DVD veya USB flash sürücüden çalıştırdığınız anlamına gelir. Yüklemeyi taahhüt etmek zorunda kalmadan tam işlevselliği elde edersiniz. Bir kez denedikten ve kullanmak istediğinize karar verdikten sonra, “Yükle” simgesine çift tıklayıp basit kurulum sihirbazından geçmeniz yeterlidir. Genellikle, kurulum sihirbazları aşağıdaki adımlarla işlem boyunca size yol gösterir:

  • Hazırlık: Makinenizin kurulum gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Bu ayrıca, üçüncü taraf yazılımları (MP3 çalma eklentileri, video codec bileşenleri ve daha fazlası gibi) yüklemek isteyip istemediğinizi de sorabilir.
  • Kablosuz kurulumu: Bir dizüstü bilgisayar (veya kablosuz bir makine) kullanıyorsanız, üçüncü taraf yazılımları ve güncellemeleri indirmek için ağa bağlanmanız gerekir.
  • Sabit sürücü ayırma: Bu adım, işletim sisteminin nasıl yüklenmesini istediğinizi seçmenizi sağlar. Linux’u başka bir işletim sisteminin (“çift önyükleme” olarak adlandırılır) yanına kuracak, tüm sabit diski kullanacak, mevcut bir Linux kurulumunu yükseltebilecek veya mevcut bir Linux sürümüne kuracak mısınız?
  • Konum: Haritadan konumunuzu seçin.
  • Klavye düzeni: Sisteminiz için klavyeyi seçin.
  • Kullanıcı kurulumu: Kullanıcı adınızı ve şifrenizi ayarlayın.

Bu kadar. Sistem kurulumu tamamladıktan sonra yeniden başlatın ve çalışmaya hazırsınız.

Özel Yazılım: Özel Yazılım İle Projelerinizi Biz Yapıyoruz

Linux için En İyi Programlama Dili

C şüphesiz Linux için en iyi programlama dilidir. Linux’un ortaya çıkmasından bu yana, insan tarafından bilinen her programlama diline aşinaydı ve sadece C ++, Java ve Fortran, COBOL, Pascal, C #, Lisp ve çok daha fazlası gibi çok belirgin programlama dillerini bilmiyordu. Linux, selefi UNIX gibi açık kaynaklı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdek, temel olarak herhangi bir işletim sisteminin merkezinde bulunan bir programdır.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin