Tipik bir günde bir bilgisayarı nasıl kullandığınızı düşünün. Örneğin, bir rapor üzerinde çalışmaya başlarsınız ve bir paragrafı tamamladıktan sonra yazım denetimi yaparsınız. Yeni bir araba kredisi ödeyip ödeyemeyeceğinizi görmek için bazı finansal projeksiyonlar yapmak için bir elektronik tablo uygulaması açıyorsunuz. Satın almak istediğiniz bir tür arabayı çevrimiçi aramak için bir web tarayıcısı kullanırsınız.

Danışmanlık: Bilişim Danışmanlığı Hizmeti

Bunu çok bilinçli düşünmeyebilirsiniz, ancak bilgisayarınız tarafından gerçekleştirilen tüm bu işlemler algoritmalardan oluşur. Bir algoritma, bir bilgisayar, bir sorunu çözmek için izin veren iyi tanımlanmış bir prosedürdür. Bir algoritmayı tanımlamanın başka bir yolu, açık talimatların bir dizisidir. ‘Kesin olmayan’ teriminin kullanılması, öznel yorumlamaya yer olmadığını gösterir. Bilgisayarınızdan aynı algoritmayı gerçekleştirmesini her istediğinizde, tam olarak aynı sonuçla aynı şekilde yapar.

Algoritmalar Her Yerde

Algoritmalar her yerdedir. Google’a bir arama yazdığınızda, Google’ın web sıralama algoritmasını kullanırsınız . Spotify’dan daha önce dinlediğiniz parçaları temel alarak beğenebileceğiniz müzik çalmasını istediğinizde bir algoritma kullanırsınız. Takviminize ve genel rutininize dayanarak bugün sizin için hangi bilgilere sahip olduğunu görmek için Google Asistan’a bakarken bile, bu bir algoritma tarafından desteklenmektedir. Dikkate alınması gereken önemli olan, bazı algoritmaların nasıl çalıştığının genellikle çok iyi korunan bir sır olduğu ve az sayıda şirketin nasıl geliştirildiğini vermesidir. Onların çalışması, binlerce farklı faktör ve bilgi parçasını hesaba katmadan yüzlerce dikkate alarak son derece karmaşıktır.

Rakipleriniz Sizi Takip Ediyor: Web Sitenizi Rakipler İzliyor

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram’ın tümü, hangi yayınların kime gösterileceğini ve muhtemelen en son popüler olan Facebook’un markalı içeriğin üzerindeki kişisel bağlantılara öncelik veren algoritmalar olduğunu belirlemek için algoritmalar kullanır. En çok etkileşim kurduğunuz içeriği analiz eder ve yalnızca ilgilendiğiniz içeriği gördüğünüzden emin olmak için daha fazlasını gösterir. Algoritmalar, bir duruma ilgili bilgileri uygulayarak makine öğrenimi ile aynı kategoriye girer. İlk olarak görüntü tanıma teknolojisinde, resimdeki yüzleri veya nesneleri tanımak için bilgisayarları eğitmede kullanıldılar.

Algoritmalar Nasıl Çalışır?

Algoritmanın çok basit bir örneği, sıralanmamış bir sayı listesindeki en büyük sayıyı bulmak olabilir. Size beş farklı numaradan oluşan bir liste verildiyse, bunu hiçbir zaman anlayamazsınız, bilgisayar gerekmez. Şimdi, beş milyon farklı sayıya ne dersiniz? Açıkçası, bunu yapmak için bir bilgisayara ihtiyacınız olacak ve bir bilgisayarın bir algoritmaya ihtiyacı var. Aşağıda algoritma neye benzeyebilir. Diyelim ki giriş bir sayı listesinden oluşuyor ve bu listeye L deniyor. L1 sayısı listedeki ilk sayı, L2 ikinci sayı, vb. Ve listenin sıralanmadığını biliyoruz. Aksi takdirde cevap gerçekten kolay olurdu. Bu nedenle, algoritmaya giriş bir sayı listesidir ve çıktı listedeki en büyük sayı olmalıdır.

  • En Büyük = L1 olsun. Bu, ilk sayının en büyük sayı olduğunu varsayarak başladığınız anlamına gelir.
  • Listedeki her öğe için: Bu, numaralar listesini tek tek inceleyeceğiniz anlamına gelir.
  • Öğe> Büyükse: Yeni bir en büyük sayı bulursanız, dördüncü adıma geçin. Değilse, ikinci adıma geri dönün, yani listedeki bir sonraki numaraya geçersiniz.