0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Java Nedir? Java ile Neler Yapılabilir?

Java Nedir? Java ile Neler Yapılabilir?

Java, internetin dağıtılmış ortamında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Android akıllı telefon uygulamaları için en popüler programlama dilidir ve aynı zamanda uç cihazların geliştirilmesi ve nesnelerin interneti için en çok tercih edilenler arasındadır. Java, C ++ programlama dilinin görünümüne ve izlenimine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak kullanımı daha kolaydır ve nesneye yönelik bir programlama modeli uygular. Java, tek bir bilgisayarda çalışabilecek veya bir ağdaki sunucular ve istemciler arasında dağıtılabilecek eksiksiz uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir. Ayrıca, bir web sayfasının parçası olarak kullanılmak üzere küçük bir uygulama modülü veya uygulaması oluşturmak için de kullanılabilir.

Java Neden Popüler?

Java programlama dilinin neden bu kadar yaygınlaştığına dair tek bir neden sunmak zordur. Bununla birlikte, dilin temel özelliklerinin tümü, aşağıdaki bileşenler de dahil olmak üzere başarısında bir rol oynamıştır:

Java ile oluşturulan programlar bir ağda taşınabilirlik sunar. Kaynak Java’nın ağda, sunucuda veya Java sanal makinesi (JVM) olan bir istemcide herhangi bir yerde çalışabilecek bayt kodu olarak adlandırdığı kodda derlenir. JVM, bayt kodunu bilgisayar donanımında çalışacak koda yorumlar. Buna karşılık, COBOL veya C ++ gibi çoğu programlama dili kodu bir ikili dosyaya derleyecektir. İkili dosyalar platforma özgüdür, bu nedenle Intel tabanlı bir Windows makinesi için yazılan bir program Mac, Linux tabanlı bir aygıt veya IBM ana bilgisayarını çalıştıramaz. Tek seferde bir bayt kod talimatını yorumlamaya alternatif olarak, JVM isteğe bağlı tam zamanında (JIT) derleyici içerir bayt kodunu dinamik olarak yürütülebilir koda derleyen. Çoğu durumda, dinamik JIT derlemesi sanal makine yorumundan daha hızlıdır.

Java’nın Farklı Tanımları

Java nesne yönelimlidir. Bir nesne, alan veya öznitelik olarak veri ve yordam veya yöntem olarak koddan oluşur. Bir nesne, sınıfta ortak olan kodu devralmak için bir nesne sınıfının parçası olabilir. Nesneler, bir kullanıcının “fiillerle” ilişkilendirilebileceği “isimler” olarak düşünülebilir.

Bir yöntem nesnenin yetenekleri veya davranışlarıdır. Java’nın tasarımı C ++ tarafından etkilendiğinden, Java temel olarak nesne yönelimli bir dil olarak oluşturulmuştur. Java ayrıca nesne yaşam döngülerini yönetmek için otomatik bir çöp toplayıcı kullanır. Bir programcı nesneler oluşturur, ancak nesne artık kullanılmadığında otomatik çöp toplayıcı belleği kurtarır. Ancak, artık kullanılmayan bir nesne bir kapta saklandığında bellek sızıntıları meydana gelebilir.

CSS Rehberi: CSS Web Tasarım

Java Uygulamaları

C ++ ‘da yazılan programların aksine, Java nesneleri, kendileri veya bilinen diğer nesnelerin dışındaki verilere hiçbir başvuru içermez. Bu, bir talimatın başka bir uygulamada veya işletim sisteminde saklanan verilerin adresini içerememesini sağlar. Bu da programın ve belki de işletim sisteminin sonlanmasına veya çökmesine neden olur. JVM, bütünlüğü sağlamak için her nesne üzerinde bir dizi kontrol yapar. C ++ ‘ın aksine, Java güvenli olmayan işaretçiler kullanmaz. Java tarafından bayt koduna dönüştürülen veriler de insanlar tarafından okunamaz. Ayrıca, Java, bilinmeyen kaynaklardan gelen değişiklikleri önlemek için programları sanal alan içinde çalıştırır.

Uygulamalar esneklik sunar. Bir Java uygulaması, sunucu yerine istemcide yürütülmesine ek olarak, hızlı çalışmasını sağlamak için tasarlanmış başka özelliklere de sahiptir.

Geliştiriciler Java’yı hızlı bir şekilde öğrenebilir. C ++ ‘a benzer sözdizimi ile , Java özellikle C’de arka planı olanlar için öğrenmesi kolaydır.

Hata Zinciri: En Yaygın 10 Programlama Hatası

Java Da Neler Yapılır?

Java, her türlü yerde, hatta cebinizde veya bileğinizde bile bulunabilir. Dünya çapında milyonlarca mobil cihaza güç sağlayan Linux kaynaklı açık kaynaklı işletim sistemi olan Android, Java dilini, platformu için oluşturulan mobil uygulamaların temeli olarak kendi özel kitaplık kümesiyle birlikte kullanıyor.

Ayrıca bilmeden bile masaüstünüzde Java kullanıyor olabilirsiniz. Minecraft gibi çılgınca popüler oyunlardan, geliştiriciler tarafından birçok farklı dil ve platform için kullanılan Eclipse entegre geliştirme ortamına kadar her türlü uygulama Java üzerinde çalışır. Java ayrıca, web için özel olarak oluşturulmuş bir dizi uygulamaya da güç sağlar. JavaScript ve HTML’deki iyileştirmelerle birlikte, Java uygulamaları artık etkileşimli web uygulamaları için fiili standart değildir, ancak çoğu tarayıcı içi etkileşimli bir deneyim sağlamak için Java’ya güvenmektedir.

Lavel Merak Edenlere: Lavel Nedir?

Popüler Java Kullanımı

Java bugünlerde web uygulamaları için ön uç olarak yaygın olmasa da birçok web sitesinde ve web uygulamasında sahne arkasında hala çok popüler bir dildir. Java Enterprise Edition ve WildFly ve Apache Tomcat gibi açık kaynaklı Java uygulama sunucularının yetenekleri sayesinde Java, en büyük web sitelerinin ve iş işlemlerinin bazılarını açık ve çalışır durumda tutan devasa ölçeklenebilir uygulamalara güç vermek ve bunları bağlamak için zengin bir araç ekosistemine sahiptir

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin