Ioncube Şirketi 2002 yılında Birleşik Krallık’da kurulan bir yazılım şirketidir. Şirketin ana amacı PHP kodlama dilinde yazılan kodların lisanssız bilgisayar kullanıcıları tarafından görüntüleme, değiştirme ve derleme işlemlerini gerçekleştirmelerini engellemektir. Şirketle aynı ismi taşıyan ioncube uygulamasının amacı ise PHP kodlama dili kullanılarak yazılmış olan kaynak kodlarının güvenli bir şekilde şifrelenmesini sağlayarak kaynak kodlarının ele geçirilmelerini önlemektir. Bu şifreleme sayesinde kodların ve PHP dosyalarının diğer kullanıcılar tarafından tekrar derlenmesi ve görüntülenmesi engellenir.

İoncube’un Avantajları Nelerdir?

Birçok kod yazarı kendi yazdığı PHP kodlarının başka bir kullanıcı tarafından kopyalanmasını ve bu kodların çalıştırılmasını istemez. Bu soruna çözüm olarak kullanılan ioncube sisteminin PHP kodlarını şifrelemesi sayesinde kullanıcılar kodlarının diğer kullanıcılar tarafından kopyalanmasını ve tekrardan derlenmesini engeller. Ayrıca sistem içerisinde bulunan Test Encoded seçeneği kullanıldığı zaman ioncube sistemi kullanıcının kredilerini kullanmadan ücretsiz bir şekilde kullanıcının kullanımına 8 saat süreli şifrelenmiş bir dosya sunuyor. Bu sayede kullanıcı 8 saat boyunca dosyasını test edebiliyor.

3D Modelleme Rehberi: 3d Modelleme 

Ioncube Nasıl Kullanılır?

Ioncube müşterilerinin güvenli bir şekilde şifreleme hizmetinden faydalanabilmesi için online ve program paketi olmak üzere iki yöntem ile karşınıza çıkıyor. Online şifrelemek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • Şifreleme yapılabilmesi için öncelikle ioncube.com sitesinden bir üyelik alınmalıdır.
  • Daha sonra şifrelemede harcanmak üzere 2chechkout.com firması üzerinden ioncube encode kredisi satın alınmalıdır.
  • Üyelik ve kredi işlemleri tamamlandıktan sonra üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapılır.
  • Site haritası üzerinden sırasıyla Online Encode, Encode sekmelerine tıklanarak açılan sayfaya istenilen php dosyası yüklenir ve şifreleme işlemi başlatılır.

Ioncube Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

Ioncube bilgisayar dilinde şifreleme yaparak PHP dosyalarını ve kaynak kodlarını şifrelediği için birçok işletim sistemi tarafından çalıştırılabilmektedir. Windows, Linux, FreeBSD ve OS X işletim sistemleri bu listenin başında gelmektedir. Ayrıca PHP sürümlerinin çoğunda da uyumluluk göstermektedir.

Gelecek Dil Rehberi: Gelecekte Hangi Dili Öğrenmellisiniz?

Ioncube Loader Nedir?

Ioncube kullanılarak şifrelenen dosyaların kullanılan sunucuda çalıştırılabilmesi için Ioncube Loader programının kullanılması gerekmektedir. Ioncube Loader programının çalıştırılabilmesi için program kütüphanesinin server üzerinde tanımlanması gerekmektedir. Ioncube Loader, kullanıcının ioncube ile şifrelenmiş dosyalarının şifrelerini çözerek kodların kullanıcı tarafından görüntülenmesini sağlar. Bu sayede kullanıcı kodlarını düzenleme ve çalıştırılabilme imkânı bulur. Ioncube Loader programı sadece PHP dosyaları için kullanılmaktadır. Programın çalışması kriptolama mantığına dayandığı için son derece karmaşık bir sisteme sahiptir.

İoncube ücretli midir?

Ioncube, kullanıcının önemli PHP dosyalarını güvenli bir şekilde şifrelediği için ücretli versiyonlara sahiptir. Fakat bu ücretli versiyonlar sadece ioncube kullanarak dosyalarını şifreleyen kullanıcılar içindir. Başka kullanıcıların ioncube kullanarak şifrelediği dosyaları kendi sunucusunda çalıştırmak isteyen kullanıcıların kullandığı ioncube loader ise ücretsiz versiyonları ile kullanıcıya hizmet sunmaktadır.

Laravel: Laravel İle Özel Yazılım Geliştirmek

IonCube Kurulumu İçin Bilinmesi Gerekenler?

Ioncube kurulumu için kullanıcın belirli bir miktarda kodlama ve bilgisayar bilgisine ihtiyacı vardır. Çünkü ioncube ve ioncube loader kurulumu normal bir programdan farklı bir yol çizerek kurulur. Öncelikle kullanıcı hangi server üzerinde çalışmayı planlıyorsa kurulum dosyalarını ona göre yerleştirmeli ve kodlamalarını o server üzerinde gerçekleştirmelidir. Diğer türlü program kurulumu doğru yapılmayacak ve kullanıcı programı kullanamayacaktır.