CSS3’ün web geliştiricilere ikon olarak kullanılabilecek olan ve kendi sunucunuzda host edebilme olanağı bulabileceğiniz font aileleri kullanımına izin verdiğini görebilirsiniz. Bu ikon fontları her ne kadar Windows işletim sisteminde görüp tanıdığımız wingdings fontlarına benzerlik gösteriyor olsa da aslında web tasarım işlemleri sırasında oldukça kullanışlı olabiliyor. Bu fontları CSS ile kullanabilirsiniz, Web Tasarım da CSS Flex kullanmanız

Web font ikonlarının kolayca boyutlandırılabilir olduğunu ve bununla birlikte görüntü kalitesinde de herhangi bir kayıp yaşanmayacağını görebilmeniz mümkündür. Bunun sebebi tarayıcının web fontları metin gibi algılıyor olmasıdır. Ayrıca geleneksel ikonlarda gerçekleştirdiğiniz gibi tek bir renk kullanımı yerine web fontlar sayesinde dilediğiniz renkleri dilediğiniz yerde atlayarak tasarımınızı zenginleştirme olanağını da bulabilirsiniz.

Web tasarımlarınızı daha renkli ve canlı hale getirebilecek olan bu icon aileleri sayesinde sıradan bir web sitesi tasarımından çok daha fazlasını yapabilme olanağını bulabilirsiniz. Web tasarımı projelerinizde ikon font kullanmak istiyorsanız popüler ve ücretsiz kütüphane önerilerimizi kullanmanız faydanıza olacaktır. Size önerebileceğimiz en iyi 10 ücretsiz web font icon kütüphanesini şu şekilde sıralayabiliriz:

–    Payment Font
–    Iconic
–    MFG Labs
–    Font Awesome
–    Captain Icon
–    Medical Icons
–    Mono Social
–    Entypo
–    Ionicons
–    Ico Moon