E-Ticaret Sitenizde Kullanmanız Gereken Ödeme Sistemleri

Teknolojin gelişmesiyle birlikte birçok yeni bilgisayar ve akıllı cihaz piyasaya çıkmış ve bu cihazlar sayesinde de internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Artık kişiler sürekli internete girer olmuşlar, günlük hayatlarındaki birçok işi internet kullanarak yapmaya başlamışlardır. Bu işlerden en yaygın olanı e-ticaret konusudur. Kişiler artık alacakları birçok ürünü internet sitelerinden almakta, firmalar gün geçtikçe artan bu talebi karşılamak amacıyla internetten ticarete önem vermektedirler. Ürün alım satımlarında doğal olarak bir bedel ödenmesi gerektiği için yapılacak ödemelerin ne türde yapılacağı, güvenlik durumları, kullanışlılık kolaylıkları da müşteriler tarafından dikkat edilen konuların başında gelmektedir. Artık günümüzde internetten alışverişler için birçok e ticarette ödeme sistemleri geliştirilmiştir.

Gününüzde En Çok Tercih Edilen E-Ticaret Ödeme Sistemleri

1.Kredi Kartı

E-Ticaret sitelerinin en çok kullandığı elektronik ticarette ödeme yöntemleri başında kredi kartı gelmektedir. Kredi kartları hemen hemen her bireyde bulunması bakımından kullanımı oldukça yaygın olan bir ödeme aracıdır. Hal böyle olunca e-ticaret firmaları da kredi kartına duyarsız kalamamıştır. Kredi kartını alışverişlerde ödeme alımı kullanmak için ilgili bankanın sanal posunu ya da o bankanın online ödeme sistemini kullanmak gereklidir. Firmaların ve müşterilerin kredi kartıyla alışveriş tercih etmelerinin en büyük nedenleri; Oldukça yaygın ve pratik olmasıdır.

2.EFT/Havale İle Ödeme

Genel olarak EFT farklı bankalar arasındaki, havale ise aynı bankanın kendi arasındaki hesapların birbirlerine yapmış olduğu para aktarımlarıdır. Oldukça yaygın olan bu ödeme türünün kredi kartından zorluğu bahse konu hesaplarla ilgili bilgilerin bilinmesi gerekliliğidir. Havale EFT’ye göre daha hızlı ve daha az maliyetli bir yöntem olduğundan birçok müşteri bu yöntemi kullanmak istemekte ve firmalarda bu yüzden banka çeşitliliğini artırarak müşterilerin alışverişlerde e ticaret havale ile ödeme sistemini kullanmalarını sağlamaktadırlar.

3. Online Ödeme Sistemleri

Günümüz mobil teknolojilerinin hızla büyümesi her alan etki ettiği gibi ödeme sistemlerine de yeni bir tarz getirmiştir. Bu tarzlardan birisi de online ödeme sistemleridir. Bu sistemlerin çalışma şekli oldukça basittir. Herhangi bir kredi kartınızı ilgili ödeme sistemine tanıtıyor ve alışverişlerinizi o ödeme sistemi ile anlaşmalı e-ticaret sitesinden yapabiliyorsunuz. Güvenliğine önem veren kredi kartı kullanıcıları açısından oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bu bakımdan e-ticaret siteleri için olmazsa olmazlardandır.