Marka tescili nedir konusu sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Bir işletmenin yapmış olduğu hizmetleri veya ürünleri diğer işletmelerden ayırmak için belirlemiş olduğu tüm işaretlere marka denilmektedir. Ticarette markanın yeri çok önemlidir. Markanın yerinin bu önemi ticaret için temel unsurlardan birinin olduğunun da bir göstergesidir. Birçok firma piyasaya çeşitli ürünler sürmektedir. Sürülmüş olan bu ürünlerin hepsinde firmalar kendi özelliklerini ve kalitelerini göstermektedirler. Ve birçok emek ve dikkatle piyasaya sürülen ürünlerle ilgili başka işletmelerin rant sağlaması ise ciddi bir sorundur. Bu sebeple firmalar ürünlerini belirli işaretler koyarak kendilerine ait olduğunu belirtmek istemektedirler. Piyasada pek çok firma kullanmış oldukları logolar, sloganlar, yazılar, imzalar ve benzeri birçok işaretleri marka tescil yaptırarak kendine ait olduğunu göstermektedirler. Bu işlemleri taktiklerinin yapılmasından koruyabilmek için yaparlar. Özellikle merdiven altı üreticiler ve başkasının emeği üzerinden rant sağlamak isteyen kimselere karşı marka tescili yaptırmak çok önemlidir.

SEO: SEO Koşulları Nelerdir?

Marka Tescil İşleminin Adımları

Marka tescili yaptıracağınız logo, işaret, isim gibi şeylerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple tescil yaptırmadan önce yaptıracağınız firmadan bu konularla ilgili bilgi almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Tescil işlemi yapmak isteyen firmalar tescil edecekleri ürünlerle ilgili bazı özellikler aramaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz; tescil yapılacak olan üründe dini tabir, ahlaka aykırı ibare, daha önce herhangi bir firma tarafından kullanılmış gibi bazı unsurlar olmalıdır. Özellikle kullanılacak olan işaret isim gibi şeylerin daha önce hiç bir firma tarafından kullanılmamış olduğuna dikkat etmek en önemli marka tescil kuralıdır. Bu sebeple marka tescil işlemi yaptıracağınız firmanın konu ile ilgili tecrübeli ve de geniş kapsamlı bilgiye sahip bir firma olması önemlidir.

E-ticaret Firma: E-ticaret İçin En İyi Firma

Marka Tescilinde Araştırma Süreci

Marka tescili yaptırmak isteyen kişiler uzun ve geniş bir araştırma süreci geçirdikten sonra tescil yaptırmak istedikleri ürün veya işarette herhangi bir sorun görülmediği takdirde onay verilmektedir. Tescil yaptırılacak olan ürünle ilgili geçmiş ve günümüz de herhangi bir benzerlik veya taklit durumu olup olmadığı yapılan bazı sınıflandırmalar ile anlaşılır. Tescil yaptırmak istediğiniz ürün, işareti, imza gibi şeylerle ilgili herhangi bir sorun olmadığına karar verildikten sonra başvuru süreci başlamaktadır. Başvuru süreci bireysel veya şirket adına yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan bazı resmi evraklar vardır. Bunlar; faaliyet belgesi, vergi levhası, herhangi bir gereklilik durumu varsa vekâletname, başvuru ücretinin ödendiğine dair belge, marka örneğidir.

Yönetim: Sosyal Medya Hesaplarınızı Biz Yönetiyoruz

Marka Tescil Ücretlendirme

Marka tescili yaptırmak isteyenler için bir diğer alan ise tescil ücretidir. Marka tescil ücreti Türk Patent enstitüsünün kararlarına göre belirlenmektedir. Marka tescili için fiziki veya online başvuru yapmak farklı ücretlerin ortaya çıkmasında önemli bir faktördür. İki başvuru arasındaki farkı şu şekilde belirtebiliriz; fiziki marka tescil fiyatları online işlemlere göre %50 daha fazla bir ücrete sahiptir. Marka tescil fiyatları tescil edilecek olan şeyin sınıfına ve de yapılacak olan işlemlerin aşamasına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca marka tescil işlemi için başvurulan şirketin hizmet bedeli de ödenecek olan ücretlere eklenmektedir. Tam da bu noktada marka tescil işlemi yaptırmak istediğiniz Firma seçimi önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü bazı kötü niyetli firmalar online marka tescil başvurusu yaptırıp şahıs başvuru ücreti talep etme gibi girişimlerde bulunmaktadır. Ayrıca tam kapsamlı bir marka araştırması yapmadıkları takdirde markanızın onaylanmaması veya tescil iadesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.