Localhost, bir yazılımın çalışmakta olduğu bilgisayarı belirten isimdir. Bilgisayarın TCP/IP protokolleri üstünden kendisine ulaşmasını sağlamak için kullanılır. Localhost mefhumu şahsi bilgisayarlar üstünde internet sitesi tasarımı, internet site yazılımı denemeleri, internet geliştirmeyi dileyenlerin en çok karşı karşıya kaldığı terimlerden arasındadır. Sitenizi internet sunucusunda gerçek dünya ile buluşturmadan önce sadece sizin görebileceğiniz ve güvenli bir geliştirme ve deneme mekânı oluşturmanıza yardımcı olur.

3DsMax: 3DsMax Nedir?

Localhost Nedir?

Localhost zaman zaman WAMP, XAMPP veya Easy PHP gibi paket yazılımlar ile eş anlamlı gibi kullanılsa dahi bu yanlış bir tanımlamadır. Bu yazılımlar bilgisayara tanımlı diğer IP adresleri ile yayın yapabildiği gibi localhost kullanarak da yayın yapabilirler. Localhost nedir, anlamı nedir, kısaca söyledikten sonra çalışma manası hakkında bilgi vermek tarifi netleştirecektir.

LocalHost Nasıl Çalışır?

İki bilgisayarın irtibatında TCP/IP protokolleri çerçevesinde bilgi kutuları alınıp sevk edilir. Bu kutular içeriğinde temel bilgi yanında akdikeni ve yollayanın IP adreslerini de barındırır. Bu vaziyet aynı ya da değişik ağlar üzerinde bulunan değişik IP adreslerine sahip bilgisayarların bağlantısında mesele teşkil etmez. Örneğin 192.168.1.1 IP adresine sahip bilgisayar aynı ağda bulunan 192.168.1.2 IP adresli bilgisayar ile kolayca TCP/IP protokolleri ile haberleşebilir. Ağ kartına gelen paketlerin hangilerinin kendine ait olduğunu kolayca ayırıp cevap verebilirler. Fakat bir bilgisayarın içerisinde bulunan teçhizat ve yazılımların yeniden aynı bilgisayar içerisindeki bir teçhizat ya da yazılım ile tehlikesiz bir biçimde bağlantıya geçmesi için ağ üzerindeki IP adresinden değişik bir adrese gerek dinlenmiştir. Bu gereksinimi karşılamak içinde 127.0.0.0/8 adres bloğu tahsis edilmiş ve localhost olarak belirlenmiştir.

Bilgisayarın TCP/IP üzerinden kendisine ulaşmasını sağlamak için oluşturulan localhost bloğu üzerinden bağlantıyı hakimiyet etmek için de geri döngü loopback makineyi ismi verilen sanal bir ağ kartı oluşturulmuştur. Sanal ağ kartı sayesinde giden bilgiler 127.0.0.1 adresi üzerinden bilgisayarın kendisine yönlendirilir. Böylece sevk edilen bilgi kolilerinin bilgisayarın mevcut bulunduğu ağa çıkmadan kendine geri döndürülmesi haliyle bilgisayarın kendi içinde güvenle haberleşmesi sağlanmış olur.

Rehber: Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma

Localhost IP adresi

Bu adres, mahallî sunucu kimliği olarak geçer ve 127.0.0.1 biçimindedir. Burada bulunan 127 rakamı bir özel ağ alanıdır. Bu adres değişmez ve tüm bilgisayarlar için geçerli ve aynıdır. Bilgisayar ekipmanları arasında irtibat kurulmasını muhtemel kılar.

DDoS Önlemi: DDoS Önlemi Nasıl Alınır?

Localhost nasıl açılır?

Localhost nasıl açılır? Localhost nasıl kurulur? gibi sualler ile amaçlanan, gerçeğinde Apache veya IIS gibi bir web sunucusu programın bilgisayara montajı ve localhost üzerinden http isteklerine yanıt vermesinin nasıl sağlanacağıdır. Apache veya IIS programlardan biri bilgisayarınıza heyeti ve çalışıyor ise localhost üzerinden yayın sarih demektir. Üzerinde çalışılan web sayfaları yalnızca HTML, CSS, JavaScript ile oluşturulmuşsa Apache gibi bir web sunucu programı yeterlidir. Fakat sayfalar PHP dili ve MySQL veritabanı irtibatları kapsıyorsa PHP yorumcusu ve MySQL sunucusuna da lüzum olacaktır. Bunun içinde Apache yanında PHP ve MySQL server programlarına lüzumunuz var demektir. Öneri olarak verilen programları kurarak localhost da çalışmaya başlayabilirsiniz.