Son dönemlerde sayıları oldukça fazla artan seçenekler arasında web siteleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Web sitelerinin tasarımları ve SEO çalışması seçenekleri sitelerin optimizasyonları açısından oldukça önemlidir. SEO çalışmaların genel anlamı ile sitelerin arama optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. SEO çalışmaları ve web tasarımları üzerinde etkili olan kavramlar arasında yer alan kavramlardan bir tanesi de AMP olarak ifade edilebilmektedir. AMP açılımı hakkında bilgi vermek gerekirse bu kavramın açılımı Accelerated Mobil Pages olarak ifade edilebilmektedir. Bu kavram hızlandırılmış olan mobil sayfaları ifade etmektedir. Web sitesi tasarımlarına yönelik olarak kullanılan bu yöntem özelikle mobil cihaz seçeneklerinde hafif ve hızlı bir şekilde yüklenmeye imkan sunan web sayfaları oluşturulmasında tercih edilmektedir.

 

AMP Kullanımının Web Sitelerine Etkileri

Hızlı ve kolay yüklenmeye olanak sunan web sayfalarının oluşturulmasında kullanılan SEO seçenekleri arasında yer alan AMP programı nedir? Bu özellikleri taşıyan sayfaların oluşturulabilmesinde kullanılan iyi bir yöntem olarak ifade edilebilir. Bu yöntemde etiket yöneticisi standart yollar ile oluşturulan web sitelerinin kapsayıcılarına benzeyen AMP kapsayıcılarını desteklemektedir. Bu yöntem ile uyumlu olan etiket seçenekleri etiket yöneticisi vasıtası ile dağıtılabilmektedir. Etiket yöneticisi seçenekleri AMP programı ile çalışacak şekilde tasarlanan etiket seçeneklerinin birçoğunu destekleme özelliğine sahiptir.

 

AMP Programının Mobil SEO Açısından Önemi

SEO çalışmaları hem standart web siteleri için hem de mobil cihazlara yönelik olarak geliştirilen mobil uygulama seçenekleri için oldukça önemlidir. AMP programı SEO çalışmalarında sıkça tercih edilen bir yöntemdir. AMP ne işe yarar? Bu programın tamamı açık kaynak projesi olarak nitelendirilebilirken yayıncıların site tasarımı ve site içi düzenlemelerinde esnek olanaklar sağlar. Kullanıcı isteklerine yönelik olarak düzenlemelere olanak sunar. Ve mobil SEO’ yu daha fazla geliştirebilecek düzeye ulaştırır.