Günümüzde birçok web sitesi sahibi insan sitelerine seo uyumlu makale yazmak veya yazdırmak istiyor. Bunun sebebi ise web sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkıp daha fazla ziyaretçi almasıdır.

 

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale dediğimiz şey aslında çok basit bir kavramdır. Web sitenizde yayınladığınız makalelerin uygun yerlerinde doğru anahtar kelimeleri kullanarak makalenizin üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Biz bu şekilde makale yazılmasına seo uyumlu makale yazımı diyoruz. Aslında çoğu insan zor bir iş olarak görse de sizlerle paylaşacağımız 7 püf nokta ile çok kolay bir hale getirebilirisiniz.

 

Özgün İçerikler Üretmek

Web siteniz için özgün içerikler üretmeniz gerekir. Peki nedir özgün içerik? Biz tamamen kendi cümlelerimiz ile yazdığımız veya ürettiğimiz içeriklere özgün içerik diyoruz. Yani kısaca özgünlük demek sizin kendi üretkenliğiniz demektir. Eğer %100 uyumlu seo uygulamak istiyorsanız içeriğinizin özgün olması kesinlikle şart. Çünkü arama motorları sürekli web sitenizi tarar ve kopya içerip olup olmadığını kontrol eder. Eğer ki kopya içerik bulursa sitenizi aşağılara çekebilmektedir. Fakat siz sürekli %100 özgün içerikler üretip özgün makaleler yazarsanız arama motorlarının botları sizi aşağı çekmek yerine sıralamada her zaman yükseltecektir bu nedenle özgün içerikler üretmek çok ama çok önemlidir.

Konu Başlıklarının Uyumluluğu

Makalelerinize attığınız konu başlıkları en az özgün içerik kadar çok önemlidir. Nedeni ise kullanıcı web sitenize girdiği anda ilgilendiği veya aradığı konunun başlığına bakacaktır. Eğer başlığınız gerçekten ilgi çekiciyse bir sonraki adım olan konunun içeriğine bakacaktır. Ama kesinlikle başlık ile konu arasında dikkat çeksin diye alakasız başlıklar atılmamalıdır. Aksi takdirde arama motorlarının botları bunları tespit etmesinden ziyade kullanıcı durumu anlayıp bir daha sitenizi ziyarete gelmeyecektir. Ayrıca şunu da unutmamalıyız ki en büyük reklamı kullanıcı yapar.

 

Makalelerinizin Kelime Sayısı

Yazdığınız makalelerin kelime sayısı çok önemlidir. Seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız bunun ideal olan kelime sayısı en az 300 kelimedir. Makaleleriniz çok da uzun olursa okuyucu sıkılıp bir yerden sonra bırakacaktır. Günümüzde çoğu seo uzmanı makalelerinizin 300 ile 600 kelime olmasını öneriyor fakat bazı durumlarda maximum kelime sayısı arttırılabilir.

En Çok Okunan Makaler Yazmak

Blog sitenizde makalelerinizin konularını seçmek ziyaretçi sayısını çok etkilemektedir. Örneğin sağlık konusu günümüzde en çok okunan makale konularından biridir. Çünkü insanlar sağlıklı yaşamak istiyor ve sağlığa ihtiyaçları var bu yüzden en çok sağlık konuları okunmaktadır. Makale konularınızı seçerken insanların ihtiyaçlarına yönelik konular seçin aksi takdirde makaleleriniz çok güzel olsa bile okunmayacaktır.

Makalenize Anahtar Kelimeler Ekleyin

Eğer gerçekten güzel ve seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız anahtar kelimeler en önemli kavramdır. Seo uyumlu makale örneği vercek olursak diyelim ki özgüven konusu hakkında yazıyorsunuz. Makalenizi çok güzel yazdınız fakat hiçbir anahtar kelime eklemediniz. Hiçbir okuyucuyu arama motoru üzerinden çekemezsiniz çünkü anahtar kelime belirlememişsiniz. Yani anahtar kelimeleri kısaca açıklayacak olursak belirlediğiniz ve makalenizde uyguladığınız anahtar kelimeleri arama motorlarında yazdıkları zaman sizin web siteniz karşılarına çıkacaktır siz anahtar kelime belirlemezseniz kullanıcılar web sitenizi arama motorlarında bulamazlar.

Web Sitenizin Görünümü

Makaleleriniz her ne kadar seo uyumlu yazıp paylaşsanız bile yeterli olmuyor. Bu makalelerin yanında bir de web sitenizin görünümü de bir o kadar önemlidir. Görünümü ile makalelerin optimizasyonu düzgün olmasına dikkat edilmesi gerekir.

İlk 20 Kelimede Anahtar Kullanımı

Makalelerinizde anahtar kelimeler kullanıyorsunuz fakat son bir püf nokta var. Bu anahtar kelimeleri makalenizi yazarken “ilk 20 kelimede” kullanmaya çok özen gösterin. Aynı kullanıcılar gibi arama motorları da en az ilk 20 kelimeye bakmaktadır hatta daha da başarılı olmak istiyorsanız anahtar kelimelerinden 1 tanesini başlıkta kullanmaya çok özen gösterin. Bu yöntemler sayesinde hem çok daha başarılı seo uyumlu makaleler yazabilir hem de sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.