Yoast 2010 yılında Joost de Valk tarafından kuruldu. WordPress’in önde gelen WordPress SEO eklentisi haline gelen şeyi inşa etmeden önce Joost, BT ve kodlama konusunda deneyimli oldu ve yıllarca SEO danışmanı olarak çalıştı. Bugün, geliştiriciler, tasarımcılar ve pazarlamacılardan oluşan bir ekip tarafından destekleniyor ve hatta topluluğa geri vermenin bir yolu olarak WordCamps’i (WordPress sözleşmeleri) destekliyor.

Google: Google Webmaster Tools Kullanımı

Yoast SEO’nun Özellikleri

Bu eklentiyi yüklemeye ve optimize etmeye başlamadan önce bu eklentinin bazı ortak özelliklerine bakacağız.

  • XML site haritası oluşturma yeteneği
  • Htaccess ve robots.txt dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz
  • Web sitesi kalıcı bağlantı kontrolü
  • Diğer SEO eklentilerinden ayarları ve verileri içe aktarmanıza olanak tanır
  • Başlık ve meta ayarlarınızı gönderi ve sayfa bazında değiştirebilir

SEO Koşullar: SEO Koşulları Nelerdir?

Yoast SEO’yu Yükleme

İşleri başlatmak için eklentiyi yüklemeniz gerekir. Bunu yapmak için WordPress Kontrol Panelinize gidin ve “Eklentiler” sekmesinin üzerine gelin, ardından “Yeni Ekle” yi tıklayın. Ekranın sağ tarafında bir arama kutusu göreceksiniz. Bu kutuya Yoast SEO yazın.

İlkinden biri olmalıdır (ilk arama sonucu değilse), ardından ‘Yükle’ düğmesini tıklayın. Bu bir eklenti yükleme ekranı getirecektir ve yüklendikten sonra ‘Etkinleştir’ yazan küçük mavi bağlantıyı tıklayacaksınız. Bu, eklentiyi sitenizde çalıştıracak ve çalıştıracaktır. Sitenizin sol alt tarafında ‘SEO’ yazan küçük bir logo göreceksiniz. Şimdi web sitenizi optimize etmek için bu eklentiyi kullanmanın eğlenceli kısmına geçme zamanı.

Web Tasarım Firması: Size Uygun Web Firması Seçmek İçin 5 Yol

Yoast SEO’yu Ayarlama

Bu eklentinin sunduğu çok sayıda ayardan korkmayın. İlk zamanlayıcılar için ezici olabileceğini biliyoruz, ancak bu yüzden bu kılavuzu oluşturduk. Sonuna kadar bizimle sopa ve arama motorlarında hakim olmaya hazır mükemmel optimize edilmiş bir siteye sahip olacaksınız.

Genel Ayarlar

Genel ayarlarınıza ulaşmak için Yoast> SEO> Gösterge Tablosu’na gidin. Ardından, üstteki ‘Genel’ sekmesini tıklayın. Burada eklentiyi gezebilir, eklentilerinde yaptıkları önemli değişiklikleri görebilir ve fabrika varsayılan ayarlarına geri yükleyebilirsiniz (silmek istediğiniz bazı değişiklikler yaptıysanız).

  • Bilgileriniz

‘Bilgileriniz’ sekmesinde, web sitenizin adını ayarlayabilir ve hatta siteniz için alternatif bir ad verebilirsiniz. Ayrıca, Google Bilgi Grafiği için arama motoru varlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak bir şirket veya kişi de ekleyebilirsiniz. Bu, Google’ın arama sonuçlarının, normal arama sonuçlarının sağında veya üstünde görüntülenen yeni bir özelliğidir. Bu, uygun şekilde optimize edilmişse web sitenize ek trafik için mükemmel bir kaynak olabilir.

  • Webmaster Araçları

Şu anda Google Web Yöneticisi Araçları’nı veya yukarıda listelenen diğer araçları kullanıyorsanız hesaplarınızı buraya bağlayabilirsiniz. Bu araçlar, analiz verilerini sağlamanıza ve sitenizin çeşitli arama motorlarında nasıl performans gösterdiğine ilişkin bilgi edinmenize yardımcı olur.

  • Güvenlik

Çok yazarlı bir blog çalıştırıyorsanız, yayın özelleştirmesine erişimi sınırlamak isteyebilirsiniz. Bu ayarın etkinleştirilmesi yalnızca yönetici erişimine sahip olanların yönlendirmeleri, standart URL’leri ve diğer noindex ayarlarını ayarlamasına izin verir