WordPress en genel ve açık tanımıyla, içerik yönetim sistemidir. Kullanım kolaylığı ve ücretsiz hizmet sağladığı için çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde bu uygulamaya erişim sağlamak için kullanacağınız iki adet web adresi bulunmaktadır. İki farklı adres olması sizleri yanıltmasın, her iki bağlantıyı da kullanarak aynı hizmeti alabilirsiniz. Aralarındaki fark ise adreslerden biri olan WordPress.com, tarayıcıdan giriş yaparak direk kullanılabilmesi, diğer adres olan tr.wordpress.org da ise hosting atmanızın gerekmesidir. İki siteyi de Türkçe dil olanağıyla rahatça kullanabilirsiniz.

WordPress Kullanım Yerleri

WordPress platformunu kullanarak, internet üzerinde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Tamamen kullanmak istediğiniz şekilde, kendinize göre uyarlayacağınız bir platformdur. Örneğin, bir e-ticaret sitesini WordPress platformunu kullanarak hazırlayabilirsiniz. Ya da bir blog oluşturabilir, makaleler yayınlayabilirsiniz. Hali hazırda olan bir işletmenize resmi bir web sitesi de oluşturabilir ve işletmenizi kolayca tanıtabilirsiniz.

Opencart Rehberi: Opencart Nedir?

Hazırlamak istediğiniz web sitesine göre, WordPress in farklı eklentilerinden faydalanabilir ve sitenizi dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Oldukça kolay bir kullanımının olmasının en büyük avantajı, hedef kitlesini çok geniş bir yelpazeye çıkartabilmesidir.

Bireysel veya kurumsal olarak WordPress uygulamasını kullanabilir ve dilediğiniz konuda ürettiğiniz içerikleri yönetebilirsiniz. Dilerseniz hazır temalardan birini seçerek kolay ve hızlı bir web sitesi oluşturup, ücretli veya ücretsiz seçeneklerden faydalanabilir ve hemen kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. WordPress için kullanabileceğiniz yüzlerce farklı temayı kolayca satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Daha kapsamlı, uzun ömürlü ve orijinal bir web sitesi oluşturmak isterseniz de tr.wordpress.org adresini kullanarak sitenizi oluşturabilirsiniz.

WordPress Eklentileri

WordPress uygulaması içerisinde çeşitli eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler, sizlerin daha kolay uygulamayı kullanmanızı ve web sitenizi geliştirmenizi sağlamaktadır. Bu eklentilerden bazıları aşağıdaki şekildedir;

SEO: Profesyonel SEO Nasıl Yapılır?

Akismet

Bu eklenti, sizlerin WordPress uygulamasını çok daha huzurlu bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmaktadır. Şöyle ki, bir blog oluşturduğunuzu düşünün, yayınladığınız yazılara gelen yorumlar olacaktır. İşte bu noktada bu eklenti otomatik olarak devreye girmektedir. Yayınladığınız her içeriğe yapılan yorumları inceleyen bu eklenti, sizleri üzecek her konudan hoş olmayan tüm yorumları spamlamaktadır. Bu sayede online olarak tarafınıza iletilebilecek tüm hakaret, nefret, taciz vb. gibi şeylerden kurtulmuş olursunuz. Bu eklenti WordPress uygulamasını indirdiğinizde otomatik olarak devreye girmektedir. Fakat bir şekilde etkinleşmese bile manuel olarak da kurulumunu yapabilirsiniz.

WP Touch

Sitenizi bilgisayar üzerinden kurup kullanıma hazır hale getirdikten sonra mobil görünüm aşaması önem kazanır. İşte bu eklenti tam da bu işe yaramaktadır. Günümüzde hemen hemen her yaştan insan interneti çoğunlukla cep telefonları aracılığıyla kullanmaktadır. Bu nedenle sitenizin mobil görünüme sahip olması, takipçilerin sitenizi çok daha kolay algılamasına olanak verir. Kişileri yormaz ve aradıklarını kolayca bulmalarını sağlar. Her web sitesinde kullanılması zorunlu olmasa da bu eklentiyi kullanmak her zaman sizlere artı sağlayacaktır.

Domain: Web Sitesi Yapımında Domain Tercihi

WordPress uygulamasının eklentileri oldukça fazladır. İhtiyaç duyabileceğiniz kısa yollar olarak düşünebilirsiniz bu eklentileri. Eğer bir konu üzerinden bir web sitesi kurmak istiyorsanız, Türkçe dil desteği olan WordPress uygulamasını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hem kolay hem ücretsiz hem de pratik olan bu uygulama sayesinde, küçük veya büyük ölçekli bir e-ticaret sitesi açabilir ve dilediğiniz her şeyi satabilirsiniz.