Web site sahipleri ve tasarımcıları için sitelerinin performansını ölçmek de önemli bir konudur. Eğer web sitenizin hızı ve performansı düşükse, ziyaretçisi az olur ve gelen ziyaretçiler de uzun süre sitenizde kalmak istemez. Ayrıca Google’ın ya da diğer arama motorlarının sizin sitenizi indeksleyip arama sıralarının üstünde göstermezse ziyaretçiniz az olur. Ziyaretçiniz az olursa da Google’ın sizin sitenizi görüp indekslemesi zor olur. Yani bunlar karşılıklı olarak birbirini etkiler. Ayrıca performans konusunda arama motorları sizin en büyük takipçinizdir. Performansınızı beğenmezse Google sizi görmez ve indekslemez. Kullanıcılar arama yaptığında da siteniz üst sıralarda görülmez.

Google Webmaster Tools: Google Webmaster Araçları Kulalnımı

Web sitenin Performansını Ölçmek

Web sitenizin performansını ölçmek için kullanılan araçlardan birisi de Gmetrix’tir. Gmetrix en çok kullanılan ve en yaygın olan site ölçme testlerinden birisidir. Ücretsiz olması ve aynı zamanda kendisiyle birlikte sunulan ek seçenekler Gmetrix’in daha çok kullanılmasını sağlar. Gmetrix çok hızlı ve kolay bir şekilde sitenizin hızını ve performansını ölçebilir. Size sunduğu analizler sonucunda sitenizin hızını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların beğenip beğenmediği özellikleri de size sunar. Gmetrix size sunduğu analiz sonucunda şunlara yer verir: Tam yüklenen sayısı, PageSpeed puanı, Web sitesindeki isteklerin sayısı, tam sayfa boyutu, slow puanı. Bu sonuçlara göre hem sitenizin performansını hem de bu performansı daha iyi hale getirmek için işe yarar yöntemleri öğrenebilirsiniz.

SEO Hizmeti: SEO Hizmeti Sizi Zirveye Taşır

Gmetrix’le Neler Yapabilirsiniz?

Gmetrix kullanılırken, URL hangi konumdaysa belirlenebiliyor. Bu şekilde Web sitenizin yeri de anlaşılıyor. Gmetrix’le aynı zamanda hangi tarayıcıyı kullanmak istediğinizi de seçebilirsiniz. Gmetrix testini Firefox ve Chrome kullanarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte bağlantı hızını değiştirmeniz de mümkündür. Sayfanızdaki yükleme hızını da bu şekilde ölçebilirsiniz. Gmetrix’le video da oluşturulabiliyor. Bu yolla, sitenizin bütün özelliklerini ve sorunlarını tespit edebilirsiniz. Gmetrix reklamların ne kadar hızlı yüklendiğini de ölçmenizi sağlar. Gmetrix’le birlikte yapabileceğiniz bir diğer şey, HTTP kimlik onaylamasını da yapabilirsiniz. Kara listeye ya da beyaz listeye URL’leri yükleyebilirsiniz.

SEO Firmaları: SEO Firmalarında Bulunması Gerekenler

Gmetrix Önerileri

Gmetrix sitenizin hızını ölçtüğü gibi, sitenizi hızlandırmak için öneriler de sunar. Başta görsel dosyalar olmak üzere bütün dosyaları nasıl küçülebileceğinize dair öneriler de sunar. Sitenizde işlevsel ama çok gerekli olmayan karakterler olabilir. İşte bunları işlevlerini koruyarak nasıl kaldırabileceğinize dair çözümleri de vardır. Sitenizi görsel olarak daha iyi getirmek için neler yapmanız gerektiğini de Gmetrix’le çözebilirsiniz. Ayrıca sitenizi daha iyi hale getirebilecek eklentileri de Gmetrix’le birlikte fark edebilirsiniz.

Gmetrix’le Web Sitenizi İyileştirin

Arama motorlarının web sitenizi daha çok görmesi ve onlar için web sitenizi daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisi de Gmetrix’dir. Sitenizi yavaşlatan ve de performansını düşüren bütün özellikler Gmetrix’le birlikte size gösterilir. Üstelik bu sorunları nasıl çözebileceğinize dair çözümleri de Gmetrix size söyleyebilir. Gmetrix’in size sunabileceği diğer özellikler arasında ön bellekle ilgili özellikler ve sunucu mimarisi de yer alır. Size sunduğu raporlar çok ayrıntılı ve detaylı olduğu için bu raporlarla birlikte web sitenizi çok daha iyi hale getirmek mümkündür. Böylece web siteniz daha çok kullanıcı çeker ve de arama motorlarında üst sıralara yükselebilirsiniz.