Bir web sitesinden para kazanmak, özellikle de hiçbir şey satmıyorsanız özellikle zor olabilir. Ancak, bir ürün veya hizmet satmadan web sitenizden veya blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız, bir yol var ve bu, Google Adsense’dir. 2003’ten bu yana Google Adsense, web sitesi sahiplerinin doğrudan reklam verenlerle uğraşmak zorunda kalmadan içeriklerinden para kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Hangi sektörde veya işte olursanız olun, neredeyse herkes Adsense’nin bir parçası olabilir ve para kazanmaya başlayabilir.

SEO: SEO Hizmetimiz

Google Adsense Nedir?

Bununla birlikte, her ikisi de reklam verenleri yayıncılarla eşleştirmek için birlikte çalıştıklarından, Adsense AdWords’e çok benzer. AdWords ilk çıktığında, reklam verenlerin yalnızca Google’ın web sitesindeki anahtar kelimeleri hedeflemesine izin verildi ve bu anahtar kelimeler, ulaşabilecekleri kişi sayısıyla sınırlandı. Bugün, her web sitesi Adsense iş ortağı olmak için Google’a başvurabilir. Web sitesi belirli ölçütleri karşılıyorsa, ağa kabul edilir, Google adına reklamlara izin verilir. Bir kullanıcı bu reklamlardan birini her tıkladığında, web sitesi sahibi o tıklama için reklam gelirinin% 68’ini alır.

SEO İçin: SEO İçin Gereken Bilgiler

Para Kazanmak için Google Adsense Nasıl Kullanılır?

İlk yapmanız gereken, Adsense iş ortağı olmak için başvurmaktır. Başvurunuzu gönderdikten sonra gözden geçirilmesi birkaç hafta sürecektir, ancak Google’ın günde binlerce uygulama aldığını tahmin edebileceğiniz gibidir. Web siteniz belirli yönergeleri, trafiği ve kalite metriklerini karşılıyorsa, hesabınız onaylanır. Onaylandıktan sonra, web sitenizde reklam göstermeye başlayabilirsiniz. Reklamları yüklemek için kodu Adsense gösterge tablonuzdan belirli bir sayfaya kopyalamanız yeterlidir. İdeal olarak, ikiden azı etkili olmayacağından ve daha fazla spam içerikli görüneceğinden, sayfa başına yaklaşık iki reklam hedeflersiniz.

SEO Çalışması: SEO Çalışma Yoğunluğu Nasıl Olmalıdır?

Google Adsense Kazançları

Artık Adsense hesap kurulumunuzu ve reklamlarınızı yüklediniz, Adsense’den ne kadar kazanmayı bekleyebilirsiniz? Kötü haber: hesaplamak zordur. Bunun nedeni, aylık kazançlarınıza katkıda bulunan birçok farklı faktör olması nedeniyle web sitesinden web sitesine önemli ölçüde değişiklik göstermesidir. Ancak, bu zaten (ve muhtemelen siz) tahmin etmeye çalışmamızı engellemez. İlk ve en önemli faktör, web sitenizin hedeflediği sektördür. Google algoritması ile web siteniz yalnızca web sitenizle ilgili reklamlar görüntüler. Dolayısıyla, siteniz sağlık ve form koruma hakkında bir blogsa, reklamlarınızın sağlık anahtar kelimeleriyle ilişkili olması muhtemeldir. Görüntülenen gerçek anahtar kelimeler ve reklamlar Google’ın web sitenizi nasıl görüntülediğine bağlı olacaktır, bu yüzden tam bir bilim değildir.

Ortalama Hesaplama Yöntemleri

Sitenizde hangi sektör ve tür reklamların gösterileceğini öğrendikten sonra, ortalama bir tıklamanın ne kadar tutacağını hesaplamaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Google görüntülü reklam ağında reklam verenlerin, arama ağına kıyasla tıklama başına genellikle çok daha az ödeme yaptığını belirtmek önemlidir. Web sitenizin görüntüleneceği reklamların ortalama tıklama başına maliyeti hakkında çok kabaca bir fikriniz var; % 68 hesaplayarak kesiminizi çalıştırabilirsiniz. Daha önce ele aldığımız gibi, bu Adsense tıklamaları için standart komisyondur. Şimdi hesaplamak için kalan tek şey, web sitenizin kaç ziyaretçi alacağı ve reklamlarınızın kaç tıklama alacağıdır.