Teknolojinin ilerlemesi ve bununla birlikte dijital ortamların kullanım oranının artması bazı gereklilikleri de beraberinde getirmektedir. Web sitesi sahibi olan kişilerin hızlarını ve verimliliklerini maksimum düzeye ulaştırmak için ihtiyaç duydukları uygulamalara WordPress Cache eklentileri adı verilmektedir. Bu yararlı uygulamalar sayesinde web sitesine yönlendirilme hızı artışı ve optimize sağlanmaktadır. Cache yani bir diğer adıyla önbellekleme, geçici bir süre için verilerin tutulduğu yerdir. Sık olarak ziyaret edilen sitelerde Cache sayesinde tarayıcıda yer alan önbellek dosyaları hızlı bir şekilde yüklenir. Bu da daha hızlı bir erişime olanak sağlar. Google Pagespeed hız testinde karşılaşılan hata uyarısına da çözüm Cache sayesinde bulunmuş olur.

DDoS: DDoS Önlemi Nasıl Alınır?

Cache seçerken dikkat edilmesi gerekenler

WordPress sitelerinde kullanılan eklentilerin fazla olması ve seçilen temaların boyutları nedeniyle yükleme sürelerinde gecikmeler yaşanmaktadır. Bu sorunun en önemli çözümü kullanılan Cache eklentisidir. Web sitesinin potansiyelini düşürmemek adına temin edilen bir WordPress Cache eklentisi yaşanan sorunları önlemeye yardımcı olur. Cache eklentisi seçerken bazı önemli kriterlere de dikkat edilmelidir. Bu kriterler arasında; işlevsellik ve güç, maliyet, destek, sezgisellik ve karmaşıklık yer almaktadır. İşlevsellik ve güç olarak birtakım eklentiler dosya sıkıştırma ve küçültme gibi özellikleri beraberinde getirir. Bu özellik sitenin hız kazanmasına imkân veren gereksiz karakterleri kaldırması sayesinde gerçekleşir. Maliyet açısından değerlendirilecek olursa da Cache eklentilerinin ücretsiz olanlarının yanı sıra ücretli olanları da mevcuttur. Destek özelliğine sahip olan eklentiler tercih edildiği takdirde gelişmiş ayarları oluşturabilecek bazı dokümantasyon, destek hattı ya da forumlar bulunmaktadır. Sezgisellik ve karmaşıklık ise tamamen kişinin kendi yeteneklerine bağlıdır. Sitede yapılan ayarları bizzat yapmak ya da yardım almak kişiye bağlıdır. WordPress en iyi Cache eklentileri arasında; WP Rocket, WP Super Cache, WP Fastest Cache ve W3 Total Cache yer almaktadır.

WP Rocket

WP Rocket WordPress en iyi Cache eklentisi olarak ilk sırada bulunmaktadır. WP Rocket eklentisi ücretli bir eklentidir. Oldukça zengin bir özelliğe sahip olmasının yanında kullanım açısından da kolay bir yapıdadır. WP Rocket eklentisi etkinleştirildiği andan itibaren sonuç verir. WP Rocket eklentisinin olumlu yönleri arasında; lazyload resim yükleme imkânı, yazı tiplerinin optimizasyon özelliği ve CloudFlare entegrasyon özelliği yer almaktadır. Olumsuz yönü ise bu eklentinin ücretli olmasıdır.

Opencart: Opencart Nedir?

WP Super Cache

WP Super Cache; en çok tercih edilen ücretsiz eklenti çeşitleri arasında yer almaktadır. Kullanım açısından basit bir yapıdadır. Kullanıcılara sitenin performansını arttırmak için üç alternatif sunmaktadır. PHP, daha önce kullanılmış ağır statik sayfalar ve modrewrite olarak yer alır. İstenilen önbellek türünü tercih etmek mümkündür. İçerik dağıtım ağını destekler nitelikte bir yapıya sahiptir. WP Super Cache eklentisinin destek forumu ve sıkça sorulan sorular bölümü vardır.

E-ticaret: E-ticaret İçin En İyi Firma

WP Fastest Cache

Hem hızlı hem de kolay bir arayüzü olan bir eklentidir. Olumlu özellikleri arasında; SSL ve CDN desteği, oturum açan kullanıcılara ve mobil cihazlara yönelik önbelleği etkinleştir/devre dışı bırak özelliği yer almaktadır.

W3 Total Cache

16 sayfalık kapsamlı özelleştirme özelliğine sahiptir. CDN, GZIP ve dosya küçültmeyi destekleme özelliği olan bir eklenti türüdür.