Search engine optimization yani baş harfleriyle oluşturulmuş seo web tasarım nedir. İlk olarak Türkçe kelime anlamı arama motoru optimizasyonudur. Yapılan bazı çalışmalar sayesinde rahatlıkla istediğiniz anahtar kelimelerde ilk sıralara çıkabilirsiniz. Bu çalışmalar genellikle sosyal medya yada kelime bazlı çalışmalardır. Bu çalışmalar sayesinde profesyonel ellerde istediğiniz arama kelimelerinde ilk sayfada yada ilk sırada çıkabilirsiniz. Fakat seo yaptırırken bazı kurallara dikkat etmelisiniz.Birinci kural olarak bazı zor çalışmalar en az 3 ay ve en fazla 1 yıl gibi süreyle yükseltme olabilir. Yükselmesinde zor sandığınız işlemlerde verilen süreler 3 aydan ya da 2 aydan düşük ise çalışmayınız. Çünkü bu seo işi algoritma gerektiren bir işlemdir.

Algoritmalardan dolayı seo uzmanları hangi kelimede ne kadar yükseltmek istediğinizde rahatlıkla kaç gün süreceğini ve ne maliyette süreceğini rahatlıkla söyleyebilirler. Fiyat bakımından ucuz seo her zaman kötüdür. Çünkü vereceğiniz parayla alacağınız hizmet hep paralel gitmektedir. Atalarımız bir sözü bu işlemi kanıtlamaktadır. Ucuz etin yahnisi düşük olur. Size çok ucuz gelen bir rakam ile yapılan seo çalışmalarında sizi ilk sayfaya koyabilirler. Fakat bu ilk sayfada kalma süreniz en fazla 1 hafta olur. Bu yüzden kalıcı bir sıralama istiyorsanız biraz maliyetine katlanarak iyi bir seo yaptırınız. Seo yaptırırken kesinlikle şahsi değil de firma ve kurumları tercih ediniz.Şahıslar diğer firmalara göre çok ucuz yapmaktadır.

Fakat şahsın birinci gün paranızı alıp ikinci gün kaybolmayacağı ne malum. Tabi ki istisnalar hariçtir. Şimdi şahıslar yapar fakat ilerde oluşacak sorunlardan muhatap saymazlar. Sattım bitti prensibiyle iş yürüttükleri için rahatlıkla size destek vermezler. Bu yüzden kesinlikle web tasarım ajansları yada bilişim firmalarıyla çalışmaya özen gösteriniz. Bir diğer önemli hususlardan en önemlisi ise kaynaklarıdır. Bazı seo yapanların kaynakları çok tehlikelidir. Hacklink gibi olaylara baş vuruyorlar. Bu yüzden çoğu kişinin sitesi kesinlikle arama motorlarından rahatlıkla bloke edilebilirler. Yani verdiğiniz bütün emek boşa gitmiş oluyor. Bunun için kesinlikle hangi tür kaynaklarla çalıştıklarını ve ne tür işlemlerle sitenizi anahtar bazlı işlemler yaptığını sorgulayınız. Bu sizin en temel haklarınızdandır. Sorduğunuz zaman söylemeyen şahıs veya kurumsal hiç fark etmez lütfen o kurum ve şahısla çalışmamaya özen gösteriniz.

Çünkü yaptıkları işlerden dolayı sizin başınıza rahatlıkla sorun yaratabilir.İyi bir seo çalışmasının birinci temel kuralı her zaman temiz çalışmaktır. Ne kadar hızlı ve temiz çalışma her zaman kalıcı bir seo demektir. Kalıcı bir seo için en uygun işlemler temiz işlemlerdir. Sorun çıkarmayan kolay gibi gözüken fakat o işlemlerle kalıcı yükselişe neden olmalıdır.Bazı seo firmaları kendi aralarında geliştirdiği algoritmalardan dolayı 6 aylık seo çalışmalarını bu algoritmalar sayesinde 2 aylık yapabileceklerini söylüyorlar.
Fakat bu algoritmalar Arama motoru algoritmalarından ters köşe yapıyor. Bunun nedeni arama motorlarında çıkan her yeni yenilik bir diğer algoritmayı öldürmesinden kaynaklıdır. Bundan dolayı her geliştirilen algoritmanın ömrü bir diğer arama motoru algoritmasına kadardır.Arama motorları kaliteli/kalitesiz siteler ayrımı yapmak için seo çalışmalarını araştırmaktadır. Bu yüzden seo çalışması yaparken mümkünse en sağlıklı işlemleri yapınız.Ters bir işlemde siteniz kündeye gelir ve allak bullak olur.O kadar tasarım çaba ve diğer işlemleriniz boşa gider. Bu yüzden seo yaparken iki defa düşünüz. Sağlıklı bir seo için lütfen bilen bir uzmana yaptırınız.