Tasarımda Yaratıcılık Temel Esastır

Gelecekte iyi bir tasarımcı olmak için çalışan insanların çoğunluğu sanatçı ve sanatseverleri oldukça mutlu ediyor. Sanat yapmak oldukça zor ve sabırlı olunması gereken ama aynı zamanda ortaya çıkan eser ile bütün yorgunluğunuzun alındığı bir uğraş dalıdır. Zevklerin, estetiğin, güzelliklerin harmanlanıp ortaya bir eser çıkmakta, bu da onu yaratan sanatçıyı çok fazla memnun ediyor, Bu memnunluk maalesef sanata karşı gereken önemin verilmediği ülkemizde biraz olsun umut ışığı oluveriyor.

Güzel Sanatlar fakültelerinde okuyan bir öğrencinin, diğer fakültelerde okuyan öğrencilerden ne kadar farklı olduğunu görüyorsunuzdur. Çünkü onlar zaten her gün hatta her dakika farklı bir eser ortaya çıkartmaktadırlar. Onlara gelen ilham ve şevkle, yaratıcılıklarını birleştirerek bir bakmışsınız ortaya bir şaheser çıkmış. Yaratıcılık, bana göre bir yetenektir. Sanatın temel yapı taşıdır. Yetenek ise insan da doğuştan olan bir şeydir.

Birden Fazla Sanat Dalıyla Uğraşmak Dünyaya Bakış Açınızı Genişletiyor

Dünyada çok fazla sanat dalı ve onların alt dalları artık üniversitelerde ders olarak okutuluyor. Gerek teorik, gerekse pratik ve uygulamalı olarak her yönüyle bu dallar ele alınıyor ve genç kuşaklar yetiştiriliyor. Yüksek lisans hatta doktora ana sanat dalı programları açılıyor. Bazen bu öğrencilere çeşitli aşamalardan geçerek yetenek sınavı uygulanıyor. Tasarımcı olmak için hangi bölümler var derseniz bunların en fazla tercih edilenleri: grafik tasarımı, tekstil ve moda tasarımı, endüstriyel tasarım, plastik sanatlar ve iç mimarlık bölümleridir. Her yeni sanat dalı tüm konuları ele alıp eser ortaya çıkartıyor,bireyi bilgi ve birikim sahibi yapıyor.

 

Her yıl bu bölümlerden binlerce mezun veriliyor ve iş hayatına atılıyor. Atıldıktan sonra artık yeteneklerini ve aldıkları eğitimi birleştirerek özgün eserler ortaya çıkarmaları gerekiyor. Örneğin bir grafik tasarımcısı bütün bilgisayar programlarına hakim olması gerekiyor. Onun yanında el becerilerini ve yaratıcılıklarını konuşturursa kendini ispatlama yoluna girmiş olur. İyi bir grafik tasarımcı olmak için bunu yapmanız gerekir.