0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

En İyi İllüstrasyon Yapma Teknikleri

En İyi İllüstrasyon Yapma Teknikleri

Bu makalemizde illüstrasyon çizim nasıl yapılır, bundan bahsedeceğiz.

İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon kısaca resmetmek olarak adlandırılabilir. Resmedilen bir canlı veya cansız figür olabilir, herhangi bir insan veya hayvan da figür olarak alınabilir. İllüstrasyon genel olarak ikiye ayrılır bunlar ise vektörel ve el ile yapılan yani boyalar kullanılarak yapılanlardır. Bu iki teknik ayrı ayrı kullanıldığı gibi her ikisinin de faydalarından yararlanılarak kullanılan teknikler de vardır. İllüstrasyon denince ana unsur olarak çizim kabiliyetiniz ve hayal gücünüz devreye girer.

 

İllüstrasyon yapma online denildiğinde aklımıza gelen reklamlarda kullanılan, kitaplardan dergilere kadar sokağa çıktığınızda gördüğünüz her şeyde olabilecek somutlaştırmaya yarayan desenlerdir.

 

Bağlantıİllüstrasyon Teknikleri Nelerdir?

İllüstrasyon çizim programı ile yapılan çalışmalardır. Başlıca teknikleri bulunmaktadır bunları sıralamak gerekirse en başta füzen tekniği, akrilik boya tekniği ve sulu boya tekniğinin yanı sıra pek çok teknik yaratıcılığınıza yardımcı olacaktır.

Füzen tekniği nedir diye sorulduğunda akla ışık ve gölge kelimeleri gelir. Özellikle figür çizimi yapıldığında füzen tekniği iyi sonuçlar verecektir. Kullanılan madde gereğince detay vermede ve keskin hatların çiziminde başlıca kullanılan teknikler arasına giremese dahi portre gibi çizimlerde çok kullanılır.

 

Akrilik boya tekniğinde ise yağlı boyaya benzer. Yalnız parlaklığı sayesinde sulu boya ile de karıştırılabilir. Unutulmaması gereken ise çok hızlı kuruma özelliğine sahip olmasıdır. Kullanılan boya çok hızlı bir şekilde kullanıldığı için bazı illüstrasyon çalışmalarında karşımıza dezavantaj olarak çıkar.

Sulu boya tekniği denildiğinde ise aslında kulağa çok da garip gelmeyen bir tekniktir. Birçoğumuz küçük yaştan itibaren kullandığımız için sulu boya tekniğine aşina olmak daha kolay gelebilmektedir. Renkler arasında geçiş yapmak kolaydır. Pek çok tasarım çalışmalarında kullanıma uygun olmasının başlıca sebeplerinden bir diğer ise sağladığı kontrasttır şüphesiz.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin