Adobe İllüstratör, Windows veya MacOS bilgisayar kullanarak çizimler, çizimler ve resimler oluşturmak için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. İllüstratör ilk olarak 1987’de piyasaya sürüldü ve düzenli aralıklarla güncellenmeye devam ediyor ve şimdi Adobe Creative Cloud’un bir parçası olarak dâhil ediliyor. İllüstratör, grafik tasarımcıları, web tasarımcıları, görsel sanatçılar ve dünya çapında profesyonel illüstratörler tarafından yüksek kaliteli sanat eserleri yaratmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İllüstratör uygulaması, illüstrasyon oluşturmak için gereken süreyi azaltabilen birçok karmaşık çizim aracı içerir.

Adobe İllüstratör Nasıl Kullanılır?

Adobe İllüstratör; karikatürler, çizelgeler, diyagramlar, grafikler, logolar ve çizimler dâhil olmak üzere çeşitli dijital ve basılı görüntüler oluşturmak için kullanılır. İllüstratör, kullanıcının bir fotoğrafı içe aktarmasına ve fotoğraftaki bir nesneyi izlemek için kılavuz olarak kullanmasına olanak tanır. Bu, bir fotoğrafı yeniden renklendirmek veya taslak benzeri bir görünüm oluşturmak için kullanılabilir. İllüstratör ayrıca metni birçok şekilde değiştirmeyi mümkün kılar, İllustratör’ü metin ve görüntüleri birlikte kullanan kartpostallar, posterler ve diğer görsel tasarımlar oluşturmak için kullanışlı bir araç haline getirir. İllüstratör uygulamasının metni bir eğrinin etrafına yerleştirme yeteneği, özellikle logo oluşturan sanatçılar için kullanışlıdır. İllüstratör ayrıca, web sitesinin tamamlandığında neye benzeyeceğini gösteren maketler tasarlarken ve uygulamalarda veya web sitelerinde kullanılan simgeler oluştururken de kullanılır.

Grafik Tasarımcı Rehberi: Grafik Tasarımcıların Kullandığı En İyi 5 Program

Adobe İllustratör’de Vektör Grafikleri

Adobe İllustratör’ün en önemli özelliklerinden biri, İllustratör kullanılarak oluşturulan resim kalitesinin, görüntülenen çözünürlükten bağımsız olmasıdır. Bu, İllustratör’da oluşturulan bir görüntünün görüntü kalitesinden ödün vermeden büyütülebileceği veya küçültülebileceği anlamına gelir. Bu, çizimlerin, yayların ve çizicinin diğer bölümlerinin tanımlanmasında matematiksel ilişkiler kullanan vektör sanatının bir özelliğidir.

Karşılaştırıldığında, Adobe Photoshop gibi araçlar kullanılarak düzenlenen fotoğraflar çözünürlüğe bağlıdır ve bir görüntü büyütüldüğünde görüntü kalitesi düşer. Bir vektör grafiği, görüntüyü oluşturan ve daha sonra vektörlerden oluşan bir çokgen kümesidir. Her vektör, bir düzlemde x ve y eksenlerinde tanımlanmış bir konuma sahip olan bir düğüm veya kontrol noktası olarak bilinen bir konumdan geçer. Bu düğüm vektörün yolunu belirler, renk, eğri, dolgu, şekil ve kalınlık gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Vektörlerin konumu, bir görüntü yeniden boyutlandırıldığında konumlarını tam olarak yeniden hesaplayan matematiksel formüllerle birbiriyle ilişkilendirilebilir.

Web Tasarım Hizmetleri: Web Tasarım Hizmetleri Neleri Kapsıyor

İllüstratör Uygulamasının Kaydedebileceği Dosya Biçimleri

İllüstratör uygulamasının vektör görüntüleri oluşturma ve değiştirme yeteneği, dosyaları vektör grafik biçimlerinde de kaydetmesi gerektiği anlamına gelir. Bu biçimlerden bazıları, aşağıda ayrıntıları verilen Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri (SVG), Taşınabilir Belge Biçimi (PDF), Encapsulated PostScript (EPS), Windows Meta Dosyası (WMF) ve Vektör İşaretleme Dili’ni (VML) içerir:

PDF, İllüstratör uygulamasının dışa aktarabileceği bir dosya biçimidir. Görüntülerin ve metnin donanım, yazılım ve işletim sisteminden bağımsız olarak görüntülenmesini sağlar. Yazı tipleri, grafikler ve metin gibi sabit bir düzene sahip düz belgelerin tam bir açıklamasını içerir. PDF biçimi, bu öğeleri birleştiren ve bunları tek bir dosyada sıkıştıran yapılandırılmış bir depolama sistemi içerir.