Web sayfalarını oluşturan bilgisayar dili genel olarak html’dir. Html dilini öğrenmek ve bir metin editörü yardımı ile bu dili işlemek web sayfası tasarlamak için gereklidir. Ama Html dilinin ayrıntılarını öğrenmeden işinizi kolaylaştıracak yöntemler de bulunuyor. Html editörü adı verilen bu dillerden birini kullanırsanız html ya da diğer bilgisayar dillerini ayrıntılarını öğrenmeye gerek kalmadan, web sayfası tasarlayıp oluşturabilirler. İşte bu dillerden birisi de Dreamweaver’dır ve çok popülerdir.

Grafik tasarımcı: Grafik Tasarımcıların kullandığı 5 en iyi program

Dreamwear Neler Yapabilir?

Dreamweaver bize görsel bir çalışma ortamı sunan metin editörlerinden birisidir. Bu programı kullanarak, bir web sayfası gibi çalışma ortamında web sayfaları meydana getirebilirsiniz. Eğer oluşturduğunuz sayfayı herhangi bir arama motoru ile açarsanız aynı şekilde karşınıza çıkabilir. Ama diyelim ki tekrar değişiklik yapmak istiyorsunuz o zaman, tekrar Dreamweaver programında açarak düzenleme yapabilirsiniz. Yani Dreamweaver web sayfası ve tasarlama konusunda büyük bir kolaylık sunan bir programdır.

Web Ara Yüzü: Web Ara Yüzü Yapan Firmalar

Dreamweaver Neden Tercih Ediliyor?

Buna benzer başka programlar da bulunsa da bugün en çok tercih edilen programlardan birisi Dreamweaver’dır. Hem profesyonel olarak bilgisayar programları ve web sayfaları tasarımı ile ilgilenenler hem de amatör tasarımcılar Dreamweaver’ı tercih eder. Bunun en önemli nedeni ise bu programı öğrenmenin ve kullanmanın diğerlerinden çok daha basit olmasıdır. Sayfayı tasarlar ve oluştururken size sunduğu özellikler ve kolaylıklar diğer programlardan çok daha kolay ve ayrıntılıdır. Ayrıca bu programın üreticisinin sağladığı diğer kolaylıklar ve uygulamalarla birlikte Dreamweaver’ı kullanmak çok daha rahat bir hale gelir.

Dreamweaver Nasıl Kurulur?

Dreamweaver lisanlı bir program olduğu için, belirli bir ücret ödemek zorundasınız. Ama dilerseniz internette size sunulan 30 günlük ücretsiz deneme süresinden de faydalanabilirsiniz. Bu deneme sürümü programın kendisinin taşıdığı bütün özellikleri ve kolaylıkları taşıyor. Dreamweaver’ı kurmak ise oldukça basittir. Hemen hemen ütün cihazlar ve sistemlerde diğer programların kurulduğu gibi basit bir şekilde kurulabilir.

Dreamweaver Nasıl Çalıştırılır?

Programı kurduktan ve çalışmaya başladıktan sonra size çok sayıda paket seçeneği sunulacaktır. Çok sayıda sunulan bu paketlerin büyük bir bölümünü kapatabilirsiniz. Çünkü pek çoğu daha sonraki yani ileriki seviyelerde kullanılacaktır. Eğer sadece Objects ve Property paketlerini açık tutarsanız ilk başta size yeterli gelecektir. Sayfalarını oluşturacağınız ana pencere ise Document Window’dur. Objects paketi ile sayfaya eklemek istediğiniz nesneleri ekleyebilirsiniz. Resim, tablo ya da yazı ne isterseniz ekleyebilirsiniz. Property ise seçtiğin bütün öğelerin özelliklerini değiştirip geliştirmeniz için kullanılır. Mesela bununla resim boyutu değiştirebilir ya da yazı veya dosyalara link ekleyebilirsiniz.

En İyi: En İyi Web Tasarım Programları Hangisidir?

Dreamweaver Menüleri

File menüsü ile yeni bir sayfa kurabilir, kaydedebilir ya da zaten var olan herhangi bir dosyayı açabilirsiniz. Dreamweaver ile ilgili bütün özellikleri ya da kopyalayıp yapıştırma gibi işlemleri ise Edit menüsü ile yapabilirsiniz. Çalıştığınız sayfanın görünümünü değiştirmek ve bu sayfada yardımcı öğeleri kullanmak için View menüsünü, sayfaya herhangi bir nesne eklemek içinse Insert menüsünü kullanabilirsiniz. Sayfalarda bulunan öğeler ve resimleri değiştirmek için Modify menüsü, karakterleri düzenlemek için Text menüsü, sürekli yaptığınız işlemlerin hızlanması içinse commands menüsü size yardımcı olacak diğer Dreamweaver menüleridir.