Adobe XD (Adobe Experience Design), Adobe firması tarafından geliştirilen bir araçtır. Adobe XD, web sitesi ve mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi etkinliği üzerine tasarlanmış olan vektör tabanlı bir araçtır diğer bir ifade ile Adobe XD, tasarlanan çalışmanın prototip haline getirilerek, test etmek için kullanılan bir yazılımdır. Bu yazılımı Mac OS, IOS Windows ve Android tabanlı işletim sistemlerinde kullanmak mümkündür.

Adobe XD Ne İşe Yarar?

Kısaca Adobe XD, vektörel tasarımlar ile internet sitesi üzerinde basit etkileşimli prototipler oluşturmayı sağlamakta yardımcı olur. Birçok özelliği ile dikkat çekici olan bu araç, basit düzenli yapısı ve çizim araçlarıyla bir site ya da hazırlanan bir uygulama üzerinde akla gelebilecek bütün değişikleri simüle etmeyi sağlar, kullanıcı deneyimine yönelik fikirleri edinme imkânı sunarak tasarımın geliştirilmesine yardımcı olur. Bu şekilde program üzerinde elde edilen çalışmalar etkileşimli bir sunum olarak web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yayınlanabilir.

Mobil Uygulamaya Mı İhtiyacınız Var: Mobil Uygulama Hizmeti

Adobe XD Özellikleri

Son dönemlerde mobil uygulamaların yaygınlaşması ile birlikte web siteleri için kullanıcı ara yüzleri oluşturma olanağı sunan Adobe XD, site üzerinde yenilikçi tasarımlar yapmak ve hazırlanan çalışmaları işlevsellik sağlayan özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Adobe XD, UI kipleri ile entegre edilebilir. Özellikleri genel olarak aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz

 • Adobe Suit İle Entegrasyon: Adobe XD, Photoshop CC, Photoshop Sketch ve Adobe Creative Suite’ deki illüstratörler ve diğer uygulamalardaki dosyaları destekleyerek açma imkânı sağlar.
 • Animasyonlar Ekleme: Adobe XD aracı ile, tasarlanan sitelerin çalışma alanlarına efektler eklenerek daha dikkat çekici hale getirilebilir ve ileri düzeydeki gelişmiş kullanımlar için After Effects yazılımı ile entegre edilerek çalışma imkanı sunar.
 • Prototip: tasarlanan sitelerde, kullanıcıların çalışma alanlarını birbirine bağlayarak animasyonlar yardımıyla ön izlemeler yapılabilir ayrıca bu prototipler, Android tabanlı mobil cihazlarda da görüntülenebilir.
 • Ses Ekleme: Tasarlanan çalışmalara ses özelliği eklenebilir.
 • Sembol Ekleme: Tasıma sembol eklenebilir, kullanıcılar çalışma alanlarına logolar ve butonlar ekleyerek daha şık ve ilgi çekici bir görünüm kazandırabilirler. Kullanımı gayet kolay olup, seçilen sembol ve simgeleri çalışma alanına sürükleyerek kullanabilirsiniz.
 • Responsive: Bu özellik ile çalışma alanında yer alan resimler, bilgiler ve diğer nesneler otomatik olarak adlandırılabilir diğer bir ifadeyle notebooklar, masaüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için otomatik boyutlu görseller oluşturulabilir.
 • UI Kitler: Windows, Apple, Google materyal gibi kitleri entegre olarak bünyesinde barındırır.

Adobe XD’nin Avantajları

 • En önemli özelliği ücretsiz olmasıdır.
 • Canlı ön izleme imkânı sunarak tasarlanan çalışma hakkında bilgi edinmeyi sağlar.
 • Birden fazla çalışma alanı ile tasarımlarınıza yeni özellikler ekleme imkânı sunar.
 • Seçim aracı, kalem gibi birçok özellik içeren araçlar mevcuttur.
 • Adobe firmasının geliştirdiği ve kullanıma sundu diğer ürünleri kullananlar için Adobe XD’nin kullanımı oldukça kolay olacaktır.

E-ticaret Grafik: E-ticaret Yapanlar İçin Grafik Tasarım

Adobe XD’nin Dezavantajları

Adobe extension en büyük dezavantajı çalışma alanında katman oluşturulamamasıdır. Bu nedenle her değişiklik üst üste gelecek şekilde olmakta, kullanıcıların çalışmalarını hazırlarken buna dikkat ederek çalışmaları gerekmektedir.

Bardak Tasarlamak: Kağıt Bardak Tasarımı

Adobe XD’nin Web Tasarımına Etkileri

Adobe XD, web tasarım aracı değildir, yapılacak tasarımın test edilmesini sağlayan bir prototipleme uygulamasıdır. Adobe XD’nin kullanılmasıyla, hazırlanan çalışma üzerinde yapılan değişikliklerin simüle edilerek değişikleri görmenize imkân sunarak, tasarımın geliştirilmesine büyük katkı sağlar. Elde edilen sonuçları doğrudan uygulamadan bir sunum olarak alabilirsiniz diğer bir özelliği ise üzerinde oluşturulan mobil uygulama prototiplerini USB kablosu ile bağlantı yapılarak anında mobil cihazlara yansıtılabilmesidir. Böylece yapılan her çalışmanın her aşamasını canlı olarak izleyebilirsiniz.