Pagerank Değerinin Önemi Nedir

Hali hazırda bir web siteniz varsa ya da bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız bazı deyimleri öğrenmeniz gerekir. Bunlardan birisi de pagerank’ dir. Pagerank Google Arama motorunun kullandığı sayfaların sınıflandırıldığı 0’ dan 10’ a kadar uzanan değerlerdir. Google’ ın bu link analizi için gerçekleştirdiği uygulaması uzun zamandır bilinir. Kısaca PR olarak adlandırılan PageRank iyi bir seo çalışması yapılan web sitelerinde hızla artış gösterir. Google PageRank dağıtımı konusunda epeyce cimridir. Web sitenizin raytingi güçlüyse ve iyi bir link altyapısı varsa Google ‘ ın verdği değer göstergesi olan PageRank’ inizin artması olasıdır. PageRank yükseltme iyi bir link sayfasına sahip olmakla mümkündür ki bu iyi bir backlinke sahip olunmakla gerçekleşir. Backlink PageRank’ i yüksek olan bir siteden sizin sitenize verilen link uygulamasıdır. Dmoz isimli açık kaynak kodlu projede yer almış olan siteler PageRank değeri açısından yükselir. Ancak gönüllülük esasına dayanan bu çalışma maalesef yeterli oranda yürütülememekte kapatılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle web sayfalarında gezinirken sayfanıza link vereceğiniz PageRank’ i yüksek siteleri mutlaka araştırmalısınız.

PageRank değeri nasıl artar diye araştırma yapıyorsanız her zaman olduğu gibi iki önemli detayla karşılaşacaksınız. Bunlardan ilki iyi kodlanmış bir web sayfası diğeri de mutlaka ve mutlaka güncellenen özgün içerikler ve görsellerdir. İkinci detay PageRank için Backlink’ tir.  PageRank değeri düşük olan hatta 0 olan bir sitenin bile ilk sayfalarda yer alması mümkündür. PageRank okuyucu ihtiyaçlarından çok link analizine önem verir. Sayfanızın PageRank’ i düşükse ancak iyi bir Seo çalışması yapılmış ve özgün içeriklerle arama motorlarında ilk sıraya çıkmışsanız dikkat edeceğiniz tek husus google’ ın sandbox’ ına düşmemektir. Kopya içerikler tesbit ettiğinde Sandbox’ a düşen siteniz birkaç ay arama motorlarında görünmez olur, Google Ban ile cezalandırılır ve yükselmek için bir hayli uğraşmak zorunda kalırsınız.

Pagerank nasıl artırılır diye bir araştırma içindeyseniz, günlük internet gezintilerinizi yaptığınızda PageRank’ i yüksek olan ve backlink veren siteleri not almanız ve bu linki talep etmeniz gerekir. Tarayıcıların pek çoğunda Pagerank değerini gösteren eklentiler mevcut olduğu gibi PageRank gösteren hazır web siteleri de vardır.