3D secure diğer bir ifadeyle güvenli alışveriş, internet yardımıyla farklı kanallardan alışveriş yaptığınızda karşınıza çıkan bir güvenlik önlemidir. İnsanların kredi ya da banka kartlarını güvenle hale getirmek için ilk kez 2001 yılında ortaya çıkmıştır. Bankanız eğer 3D güvenliği aktif etmemişse 3D secure hatası ya da tam metin olarak “3D secure is not validated” ile karşılaşabilirsiniz.

3 dakika içerisinde onaylatmanız gereken kod ile alışveriş yapma imkanı sunan bu hizmet,  güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Eğer telefonunuza gelen şifreyi 3 kere yanlış girerseniz alışverişiniz tamamlanmaz. 3D secure ile hem marka hem de müşteri güvenliği sağlanmış olur ve bu yüzden de tüm ödeme sistemlerinde kullanılmaktadır.

3D Secure Nedir?

Bilmeyenler için 3D secure ne demek; banka ya da kredi kartınızla internet üzerinden alışveriş yapacağınız sırada sizden kimlik onayı için bankanıza vermiş olduğunuz numaranıza 4-5 haneli bir kod göndererek güvenliği sağlar ve bu sürece de 3D secure denir. Visa ile başlayan bu güvenlik MasterCard ile devam etmiş ve tüm elektronik bankacılıkla ilgilenen şirketlerde yer almaktadır.

Pazarlama: Pazarlama Araştırması Nasıl Yapılır?

Güvenli internet alışverişi olarak benimsenen bu uygulama sayesinde; kart bilgileriniz, kartınız çalınsa da telefonunuza gidecek rakamlı kod sayesinde güvenlik üst seviyeye çıkartılmıştır. 3D secure ödemesi nedir konusunu betimleyerek anlatırsak; işletmeye, e-ticaret sistemine ödemek için kart bilgilerinizi girdiğinizde küçük bir ekranda, işyeri adı, tutar, tarih, kart numarasının son 4 hanesi ve kişisel güvence mesajı (PAM) için telefon numarası gösterecektir. Buradaki numaranıza gönderecek kod ile alışverişinizi tamamlayabiliyorsunuz.

3D Secure Nasıl Açılır?

3D secure hatası alıyorsanız banka ya da kredi kartınızın güvenli alışverişe açık olmadığını göstermektedir. 3D secure açmak için bankanın iletişim kanallarını aramanız gerekmektedir. Lakin çoğu banka, banka ya da kredi kartlarını size tahsil ettiklerinden bir (1) iş gününden sonra 3D güvenliği aktif etmiş olurlar. Bazen tüketici, kendi rızasıyla kapattığından ya da bazı bankaların güvenliği daha önde tutmak istediğinden müşterinin iletişime geçip onay vermesi ile aktif etmektedir. Bankanızın numara iletişimini arayarak kısa bir sürede aktif hale getirebilirsiniz.

E-ticaret Aras: E-ticaret Aras Kargo Takip

Bankanızın sisteminde kayıtlı bir numaranız bulunmuyorsa size 3D secure kodu gelmeyecektir. Eğer numaranızı değiştirdiyseniz, bankamatik ya da banka yardımıyla numaranızı bankaya tanımlatıp 3D secure aktif etme bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, sanal kartlar için de 3D secure güvenliği çoğu bankada bulunmaktadır lakin, bu da, bir (1) iş gününden sonra aktif olmaktadır.

3D Secure Nasıl Kapatılır?

İnternette güvenli alışveriş olan 3D secure kapatmak istiyorsanız bunu sadece bankayı arayıp bildirerek yapabilirsiniz. Lakin bundan sonraki alışverişlerde kart bilgilerinizin çalınması durumunda kartınızda herhangi bir ek güvenlik önlemi bulunmayacaktır. Kart bilgilerinizi girdiğiniz gibi ödeme çekilecek ve alışveriş tamamlanmış olacaktır. Bankanın internet sitesine girerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bu konu e-ticaret siteleri ya da ödeme geçeceğiniz şirket ile alakalı olmayıp tamamıyla bankanız ilgili bir durumdur.

Instagram: Instagamdan Satış Yapmak