Günümüzde grafik tasarım alanının önemi daha çok artmaktadır. Kişiye özel düşünceleri görsele dayalı anlatmak kolay değildir. Bu konuda size geniş yelpaze sunan grafik tasarım mesleğini icra eden kişiler, titizlik gerektiren bu işte yanınızda olacaktır.

 

Grafik Tasarım Nedir?

Zihninizde canlandırdığınız herhangi bir görseli, bir düşünceyi, yaşanan veya vurgulanmak istenen bir olayı 2 boyutlu veya 3 boyutlu olarak ortama dökmesidir. Bunlar baskı, hareketli resim, mimari tasarım, kartvizit, ürün ambalaj tasarımı ve daha pek çok bunun gibi dijital ortamda ya da dijital olmayan ortamda yaratılmaktadır.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım uygulamalarında pek çok program kullanılmaktadır. Ana programlardan biri Photoshoptur. Bunun yanı sıra Corel, Flash gibi programlarda kullanılmaktadır. Diyelim ki bir dergi kapağı oluşturulacak. Bunun için gerekli işlemler yapıldıktan sonra (fotoğraf çekimi veya tasarı planı gibi) dijital baskıya geçmeden önce dergide dikkat çekici unsurlar, yazı biçimi, rengi, görseli gibi pek çok hususla grafik tasarımcılar ilgilenmektedir.

Grafik Tasarım Hangi Alanlarda Kullanılır?

Görsel iletişim dili olan grafik tasarımı dilediğiniz her alanda kullanmanız mümkündür. Dergi, slogan, firma logosu, internet sayfası, film, montaj yani kısacası kurduğunuz hangi sistem olursa olsun, ana temellerinde size yardımcı olacak bir birimdir.

  • İlham Kaynakları

Günün her anı, her olay bir ilham kaynağı olabilir. Bu yüzden kendisinden bir beklentisi olan kişinin dünyasını algılayıp ona uygun bir içerik yaratabilir.

  • Filmlerdeki Çarpıcılık

Filmlerde gördüğü bir sahne belki de bir diyalog onu alır kafasında farklı şeyler canlandırabilir. Yaratıcılığı yüksek olan grafik tasarımcıların ilham aldığı en büyük durumlardan biridir.

  • Doğayla İç İçe

Belki bir dalın savruluşu belki de güneşim doğuşu… Görmekle bakmak arasındaki farkı algılayan, bu mesleğe sahip kişiler için doğa olayları en güzel ilham kaynaklarındandır.

 

  • Kişiler Arası Bakış

Bir mimik dahi onlara ilham kaynağı olabilmektedir. İnsan yaşantısı yüzde kalıcı veya geçici ifadelere neden olur. Bu sayede bir fikir elde edip onu hayata geçirebilirler.

  • Fikir Alışverişi

Tartışarak bazı konularda bilgi sahibi olunabilir ve bu sayede yeni görüşler kazanarak farklı bir odak yakalayıp tasarısında onu yaşatabilir.

Ek Olarak: Müzik Ruhu Besler

Yürek sızlatan bir müzik veya seni ayağa kaldıran bir anda dans etmeni sağlayacak bir müzik… İyi bir grafik tasarımcısının ilham aldığı şeylerden biride kesinlikle budur. Boşuna söylenmemiş müzik ruhu besler diye. Bu sayede hayal gücü gelişir ve yaratıcılığı besler. Bu ilham kaynakları sayesinde kendisini geliştirir ve karşısındaki kişiye en verimli iş sunar.