Türkiye’nin en büyük pazarlarının yer aldığı, markaların birer birer internet ortamına taşınması ile başlayan ve hiç bitmeyecek süreç; internetten satış yapmak isteyen ‘yeni üreticiler’ için mükemmel bir fırsattır. E-ticaret pazarına atılmak, stoksuz satış (dropshopping) yapmak, n11, hepsiburada gibi büyük pazarlarda yer almak ya da genel anlamıyla internetten satış için harika fırsatlar sizleri bekliyor.

Tüketicisiniz ya da mağazanız var üretici konumdasınız, internetten satış yapmak istiyor ve fiziksel mağazanızı internet alemine taşıyarak avantajlardan yararlanmak istiyorsanız; internet satış siteleri sizlere örnek olacak siteler mevcuttur. Fiziksel mağazaları sanal dünyaya taşıyarak 7 gün 24 saat açık dükkanlar elde etmek için internetten satış yapmak nedirden başlayıp başarı analizine kadar takip etmek ve süreci en iyi şekilde yönetmek gerekiyor. Bu süreç, hobi ya da boş zamanlarda yapılacak olarak bakılmamalı üzerinde durarak oldukça iyi başarılar elde etmek için çalışılmalıdır.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten üzerinden satış yapmak için stok ve satış yerini belirlemek bilinen ilk adımdır. Bunlar;

  • Stok: İnternetten ürün satmak için olmazsa olmaz kaynaklardandır. Eğer ürününüz yoksa satış yapma imkanınız dropshopping yapmaya doğru gitmektedir. Onun da avantajları / dezavantajları bulunmaktadır. Stok bulundurmak her zaman büyük avantadjır.
  • Dropshopping (stoksuz satış) XML: Stoksuz satış yapmak, sadece aracı konumda bulunmak, pazardaki networkunu kullanarak aracı konumda bulunma isteyenlerin kullandığıdır. Lakin bir sorun olduğunda müşteri XML aldığınızı tanımaz aksine sizi tanır.
  • Güvenilir e-ticaret sitesi: Pazar yerlerinde satış yapmaktansa kendi pazarınızı oluşturmak ve bir e-ticaret sitesi sahibi olup satış yapmak avantajlı durumdur.
  • Büyük pazarlarda kendinize yer edinmek: N11, Hepsiburada gibi esnafların bir arada toplandığı pazarda stoklu / stoksuz yapmaktır.

İnternet üzerinden satış, sosyal medya butiklerinden daha büyük, etkili bir pazar olarak yer almaktadır. İnternetten satış nasıl yapılacağını bilmek sadece bir başlangıç değil satış ciroların artması için de rehber olacaktır.

3D Güvenlik: 3D Secure Nedir?

İnternet Üzerinden Satış

İnternet üzerinden satış yapmak fiziksel mağazaların internet sektörüne taşınması ile başlar. Buradaki tüm kurallar internet üzerinde de devam eder. Bunlardan ilki vergi durumudur. İnternetten satış yaparken vergi ödenir mi sorusuna Gelir Vergisi Kanunu’nun 37 maddesine göre; her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu, ticari elde edilen bu kazancın ise Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tespit edileceği belirtilmiştir. Farklı bir şekilde belirtirsek; eğer 1 tane ürün sattıysanız bu vergiye takılmaz, ikinci el pazarlarında ürün satıyorsanız bu vergiye takılmaz ama ürün satışınız devamlı olacaksa bu vergiye takılır.

Instagram: Instagram Satış Yapmak

İnternetten satış konusunun bir başka alt başlığı ise; internet üzerinden satış yapılabilecek ürünler yer almaktadır. Bu kısım başlangıçtan çok artık adımı atmış insanlar için geçerlidir. Çünkü sağlık bir pazar araştırması yapmak bizim ciromuzu getirecek, emeklerimizin kaynağını alabileceğimiz en büyük amacımızdır. Bunun için yüzlerce farklı yöntem var lakin ‘doğru ve etkili’ yöntem için en büyük destekçimiz Google başvurmak gerekir. Google Keyword Planner aracılığıyla insanların neyi aradıklarını araştırabilir buna göre ürün seçimi yapabiliriz.