WordPress web site tasarımınız için, içerik yönlendirme sistemi ile bir site kurdunuz. Siteniz blog olabilir ancak ana temaya bağlı olarak alış veriş sitesi ya da film sitesi gibi siteler de oluşturabilirsiniz. Sitenizi kurduktan sonraki amacınız sitenizi arama motorlarında en üst sıralara taşıyabilmektir.

Bunun içinde sitenizin çok sayıda ziyaretçi akınına uğraması gerekir. Ziyaretçi sayısının çok olması da yapacağınız seo çalışmalarına bağlıdır. Seo çalışmaları çeşitli tekniklerle gerçekleştirilebileceği gibi WordPress sitenizin seo eklentileri ile de çok sayıda ziyaretçi çekmeniz mümkündür.

Öncelikle anahtar kelimelerinizi belirlemek ve sayfanızın URL’sinde anahtar kelimelerinizi kullanmanız önemli bir seo tekniği olarak karşımıza çıkar. Yine en temel seo tekniklerinden biri sitenize XML Sitemap yani site haritası eklemektir. Sitenizin içeriklerinden diğer içeriklerinize link vermek, indekslenmemesi gereken sayfaların indekslenmesini önlemek, önemsiz ve kalitesiz içeriklerde önemli anahtar kelimeler kullanmamak yapabileceğiniz diğer seo çalışmalarıdır.

Belki de en önemlisi de WordPress SEO eklentilerini kurmak ve ayarlamaktır. WordPress seo eklentileri size yükselme şansını verebilecek en önemli eklentilerdir ve pek çok WordPress seo eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentilerin hepsini birden kurmanın pek bir yararı olmayacaktır. En yaygın ve en iyi seo eklentisi işinizi görecektir.

WordPress ilk kurulduğunda seo ayarları yapılandırılmamıştır. Kurulumdan sonra seo ayarını bir seo eklentisi kullanarak yapmanız gerekir. En yaygın kullanılan WordPress seo eklentisi, All İn-One Seo Pack eklentisidir. Bu eklenti ile Seo işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirip, optimize etme lüksüne sahip oluyoruz.

WordPress admin paneline girdiğimizde eklentiler kısmında yeni ekle’yi tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sorgulama ekranına Seo yazıyoruz. Böylece en yaygın seo eklentilerine ulaşıyoruz ve buradan da All İn-One Seo Pack eklentisini seçerek şimdi kur diyoruz. Bu şekilde yüklemeyi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu eklenti aynı zamanda kopya içerikleri önlemenizde de etkilidir.

WordPress’ de seo ayarlarını, en iyi seo eklentilerinden biri olan WordPress SEO by Yoast eklentisini kullanarak da yapabilirsiniz. WordPress yönetim panelinin eklentiler sekmesi altında yer alan yeni ekle kısmında WordPress SEO by Yoast şeklinde arama yaparak, çıkan sonucun altındaki şimdi kur butonuna tıklayarak eklentiyi kurabilirsiniz. Ardından da kurulumu etkinleştirir, ayarlarını isteğinize göre yapılandırabilirsiniz.