Php nedir kısaca açıklamak gerekirse, Php dinamik web sayfaları hazırlamak için ve web uygulamalarını geliştirmek için geliştirilmiş olan bir programlama dilidir. Php 1995 senesinde aslen kökeni Danimarka olan Kanadalı yazılım uzmanı Rasmus Lerdorf tarafından yazılım dili olarak programlanmış ve icat edilmiştir. Lerdorf tarafından icat edilmiş olan bu programlama dili İlk başlarda kişisel internet ana sayfasını ziyaret eden kişi sayısını belirlemek için kullanılsa da kısa süre içerisinde diğer yazılımcıların da dikkatini çekerek geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde PHP hala geliştirilmeye devam etmektedir. Facebook, Wikipedia, Twitter ve Google Php ile geliştirilmiştir.

 

Php’nin Açılımı Nedir?

Php uzun yıllar boyunca Personal Home Page yani kişisel anasayfa olarak tanımlandı ama günümüzde php açılımı Php: Hypertext Preprocessor yani üstün yazı ön işlemcisi olarak ifade edilmektedir.

 

Php’nin Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz bir programlama dili olduğu için herhangi bir lisans bedeli ücreti ödenmesine gerek bulunmamaktadır. Sanal sunucular ile hemen hemen bütün işletim sistemleri ile birlikte uyum içerisinde çalışabilir. Basit söz dizimine sahip olduğu için kolaylıkla öğrenilebilir. Hızlı olduğu için kodları çok kısa süreler içerisinde yorumlanmaktadır. Birçok veri tabanı yönetim sistemlerine uyumludur ve birlikte sorunsuz olarak çalışır. Birden çok sayıda kaynana sahiptir ve açık kaynak kodu özelliği ile herkes tarafından geliştirilebilir. Arka planda çalıştığı için sayfaların görünümleri önemli değildir.

 

Php Nasıl Kullanılır?

Php nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabı için yazımız aklınızda kalan sorulara cevap olacaktır. Php kendi yorumlayıcısı yine birlikte kullanılmaktadır. Php yorumlayıcısı kodları ile php kodlarını yorumlamaktadır. Php programlama dilini kullanabilmek için bilgisayarınızda localhost modüllerinin yüklü olması gerekmektedir. Bu modülleri içeren hazır programlar da bulunmaktadır.