Web tasarım mesleği günümüzde çok fazla rağbet gören bu durumu da sonuna kadar hak eden bir meslektir. Internetin bu kadar yaygın olduğu günümüzde her şeyi web siteleri üzerinden yürütüyoruz. Bankacılık işlemleri, alış-veriş, günlükler, haberler, bilimsel makaleler, dergiler, gazeteler kısacası aklınıza gelebilcek her şeyi internetten, yani web sitelerinden yapıyoruz. Bu yazımızda iyi bir web tasarım nasıl yapılır bunun için beş temel ipucuna göz atacağız.

 

 Görünüş

İlk başta web sitesinin görünüşüne dikkat edilmelidir. Insanlar bir internet sitesine girdiklerinde ilk birkaç saniyede bu siteye ısınırlar veya sıkılıp çıkarlar. Bu yüzden görsel olarak sitenizin çok iyi olması gerekiyor. Eski moda ve ucuz görünen bir internet sitesine kimse girmek istemez, böyle siteler insanlara güven vermez. Bu nedenle renk uyumuna dikkat edilmeli, kaliteli görseller kullanılmalıdır.

 İşlevsellik

İnternet sitesi ne üzerinie yapıldıysa o amaca hizmet etmelidir. Bir alım satım sitesi yapıp bunun içine birkaç tane de blog ekleyeyim diyemezsiniz. Bununla birlikte yapılan site hızlı açılmalı ve sorunsuz çalışmalıdır. Kimse yavaş işlem yapılan bir internet sitesinde vakit geçirmek istemez.

 Arama Motorları İle Optimizasyon

İnternet sitesini keşfedilmesi ve insanlar tarafından kullanılması için arama motorları ile uyumlu çalışması gerekir. Buna SEO denir. Yani web sitesinin iyi bir SEO’ya sahip olması gerekir.

Mobil Uyumluluğu

Günümüzde sitelere daha çok mobilden girildiği göz önüne alındığında bir internet sitesinin olmazsa olması mobil uyumlu olmasıdır. Yapılan site mutlaka mobile uyum sağlayacak şekilde olmalıdır.

Yönetim Paneli

Yapılan sitenin kullanışlı bir yönetim paneli olmalıdır. Eğer sitede istenilen düzenlemeleri yapacak güzel bir yönetim paneli yoksa o web sitesi yeterince kullanışlı bir web sitesi olmamıştır demektir.

Web tasarım mesleği hakkında bilgi en değerli şeydir. Eğer bu ipuçlarını bilerek yola çıkarsanız siz de iyi bir web tasarımcı olmaya adaysınız demektir.