Mobil uyumluluk her site için oldukça önemli olan konuların başında gelir. Yani artık teknoloji sürekli olarak bir gelişme halinde dolayısıyla Gökçe bilişim olarak bizler bu gelişimin seslerine her zaman ayak uydurulmasından yanayız bu bağlamda da akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlardan web sitenize erişimde kesinlikle uyum şarttır içeriklerinizin ve görsellerinizin rahatlıkla görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi için mobil uyumluluk gerekli bir yöntemdir.

İnsanlar neredeyse gün boyu bu akıllı cihazlar aracılığı ile internette dolaşım yapıyorlar dolayısıyla da internetten aranmaların % 60’ ı mobil cihazlar üzerinden oluyor buradan baktığınız zamanda sitenizin mobil uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu da çok ciddi bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer ki sitenizin web tasarımı uyumlu değilse o zaman bu akıllı cihazların ekranlarında da küçük görünecek ve sağlıklı bir şekilde de görüntülenmedikleri için kullanıcıların hemen sitenizden ayrılmalarına neden olacaktır.

Bir diğer konu ise google’nin mobil uyumlu olan sitelere verdiği değerdir.  Siteniz mobil uyumlu olduğu zaman otomatik olarak google’nin de size değer verdiğini çok iyi bir şekilde görebileceksiniz. Üstelik algoritma güncellemelerinde de mobil uyumun % 40’lık bir değer kattığını da düşünecek olursanız oldukça fazla işinize yarayacağını da söyleyebilirim.

İnternet Siteleri Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirilir?

Hükümdar Bilişim olarak bizim önerimiz aynen yukarıda bahsetmiş olduğumuz yönde bunun için de ilk önce google Google Webmaster Tools ile ufak bir test yapmanız gerekiyor. Burası sitenizdeki eksikliklerinizin tespit edilmesi açısından önemlidir ancak WP ya da joomla gibi hazır bir içerik sistemi kullanıyorsanız o zaman birkaç küçük değişiklik yaparak mobil uyumluluğu da yakalayabilirsiniz. Eğer ki yeni bir projeye başlıyorsanız o zaman şunu kesinlikle unutmamalısınız mobil uyumlu platformlarla uyumlu bir web tasarımına ihtiyacınız vardır.