Logo bir amaç uğruna ortaya çıkar. Logo kulağa çok basit yapılacak bir işmiş gibi gelse de aslında hiç de öyle değildir. Aslında bulunduğumuz çağda elle tasarlamak yerine gelişmiş teknoloji ile oluşan çizim programları ile güzel ve amacına uygun logolar yapmak mümkün gözükmektedir. Logo tasarımını amacına uygun gerçekleştirmek için hayal gücümüzün gelişmiş olması ve sınırlarının olmaması gerekir. Logo bir iş yerinin, bir kuruluşun ya da herhangi bir yerin özelliklerini yansıtır ve adeta onların kimliğini oluştururlar. Tabii ki bu logoları oluşturmak için elle çizmek yerine standart ölçüler kullanıla çizim programlarını kullanmak akıllıca bir iş olacaktır.

Logo Web: Web Logo İhtiyacınız Mı Var?

Solid Works

Çizim denince akla ilk gelen programlar arasında yer alan Solid Works programı hazır komutlarla harikalar yaratılabilecek hayal dünyası ve bu programdaki yeteneklerin birleşimi ile mucizeler yaratılabilecek bir program olarak bilinmektedir. Tabii ki bu güzel programda hayal gücünüzdeki logo tasarımını gerçekleştirmekte mümkündür. Bu programın üç boyutlu kullanımı, fotoğraf kalitesindeki ürün oluşturma, sanal olarak gözlem ve test edebilme özellikleri ile kullanıcının işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

İlhaam Rehberi: Grafik Tasarımcıların İlham Kaynağı

Photoshop

Ürün elde etmekte çok bilinmese de logo tasarımı için kullanılabilecek bir programdır. Bu programın asıl amacı önceden elde edilmiş var olan fotoğrafları kesme, silme, kopyalama gibi işlem düzenlemeler ve bu fotoğraflar üzerinde oynamalar yapmaya yarayan programdır. Logo tasarımı ise kısa bir photoshop eğitiminden sonra hayal gücü de işin içine katıldığında ihtişamlı ürünler ortaya koymak için logo çizimi yapılabilecek programlar arasında yer almaktadır.

Illustrator

Logo çizimi konu olduğunda ilk aklan gelen program hiç kuşkusuz adobe yazılımıdır. Bu program tabii ki her logo üreticisinin tercihine göre kullanılır. Bazı logo üreticileri elle çizmek isteyebilir fakat vektörel çizim standart bir ölçüde olduğu için nizami bir kullanıma sahiptir. Bu bağlamda akla gelen bu program ile vektörel çizimleri gerçekleştirmek logo tasarımcısının işini kolaylaştırmakla birlikte ürünün oluşmasını isteyen taraf içinse fayda sağlamaktadır. Bu program vektörel bir çizim kolaylığı sağlamasının yanında kolay kullanıma sahip, sezgisel olarak ise gelişmiş olması logo tasarımcısına büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu programın logo üreticilerine en büyük katkısı ise hiç kuşkusuz renk yönetimi için sağladığı olağanüstü özelliğidir. Bu avantajların yanında tabii ki dezavantajlarını da göze önünde bulundurmak gerekir. Gelişmiş olan bu program taranmış olan bir tasarım orijinal tasarıma kıyasla detay kaybına uğramaktadır.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Ne Kadar Önemlidir?

Logo Tasarımı Süreci

Tasarlanacak logo için öncelikle ufak bir ön araştırma yapılmalıdır. Teklif gelen bir kurumla ilgili ve bu sektördeki diğer kurumlarla ilgili araştırma yapmak daha önce yapılanların görülmesine olanak tanıyarak bu sektör hakkında yapılanlar ile ilgili bilgi sahibi olmanıza olanak tanır. Bu araştırma sonucunda ise sektör hakkında harika bir logo yapmak için ilham alarak hayal gücünüz ile beraber en iyi logoyu tasarlamaya başlayarak bu alandaki logolar arasında fark yaratmak mümkün hale gelmiş olur.

Tabii ki iyi bir logo tasarımının olmazsa olmaz bir evresi kurgulamadır. Bu evrede sürekli yeni fikirler gelir bunlar ufak programlarda çizerek asıl logo için zemin hazırlanmış olur. Kurgu daha önceden yapılmış araştırma ve bilgi birikiminin uygulamaya dökülmeye başlandığı evre de diyebiliriz. Ufak ve hayal gücümüz ile çizmeye başladığımız bu çizimleri geliştirerek sonuca ulaşmak için iyi bir adım atmış oluruz. Bu evrede kabataslak bir ürün ortaya koyarak bunu sonraki evrelerde sonuçlandırmalıyız.