Renkler, insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu etki insanların ruh halini, seçimlerini, kararlarını, düşüncelerini ve tarzına şekil vermektedir. Doğanın bir parçası olan insan, renklerle doğada karşılaşmış ve doğada kullanımlarına göre duygu yükleyip anlamlandırmışlardır. Hatta bununla da kalmayıp tedavi yöntemi olarak da renklerden yararlanmışlardır. Peki logolardaki renk seçimlerinin anlamı ve insanlar üzerindeki etkisi nedir? Bu makalemizde renklerin anlamlarını ve hangi renklerin daha sık kullanıldığı ile ilgili bilgi verilmektedir.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Hizmeti

Mavi Renginin Kullanıldığı Logolar

Mavi rengi logolarda sık kullanılan renkler arasındadır. Mavi rengi; otoriteyi, güveni, gücü, başarıyı, dürüstlüğü, huzuru ve sadeliği temsil etmektedir. Mavi rengi en çokta insanlara güven hissi vermektedir ve bundan kaynaklı Online işletmelerde tarafından sık kullanılmaktadır.

Siyah Renginin Kullanıldığı Logolar

Siyah rengi günlük hayatımızda gerek resmi bir kuruma giderken ve yahut toplantılarda kıyafetlerimizde sık kullandığımız renkler arasındadır. Yani resmi, sert, klasik, ciddi, lüks, pahalı, otoriter ve geleneksel manalarına gelen bir renktir. Logolarda da maviden sonra sık kullanılan bir renktir.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Alanı Hangi Firmalar İçin Gerekli

Kırmızı Renginin Kullanıldığı Logolar

Kırmızı rengi her halükârda dikkat çeken ve heyecanlandıran bir renktir. Ve ayrıca kan basıncını da arttırdığı söylenmektedir. Heyecan, aşk, enerji, tehlike, aksiyon, macera, tutku, güç anlamlarına gelen kırmızı rengi daha çok yiyecek ve içecek markalarından kullanılmaktadır; çünkü kırmızı rengi insanların iştahını açmakta ve acıktırmaktadır.

Sarı Renginin Kullanıldığı Logolar

Sarı rengi açık, ferah, sıcak bir renktir. Aynı zamanda dikkat çeken ve kalabalıklar içinde görünürlüğü yüksek bir renktir. Mana olarak; mutluluk, neşe, pozitif, merak, iyimser, yaratıcı, yenilikçi anlamlarındadır. İnsanlarda da bu hisleri çağrıştırmaktadır.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Ne Kadar Önemlidir

Turuncu Renginin Kullanıldığı Logolar

Turuncu rengi kırmızı ve sarı renklerinden meydana geldiği için hem sarı renkteki gibi açık, sıcak ve ferah bir renk; hem de kırmızı renkteki gibi enerji, aksiyon, macera ve heyecan uyandıran bir renktir. Daha çok gençleri kendine çeken ve onlara hitap eden bir renktir. Bu yüzden oyun, eğlence, coşku, yaratıcılık, aksiyon manalarını taşıyan markalara ev sahipliği yapan bir renktir.

Yeşil Renginin Kullanıldığı Logolar

Yeşil rengi doğanın rengi demektir, yani canlı, doğal, taze, sağlıklı anlamlarına gelmektedir. Logolarda da doğa içerikli markaların yararlandığı bir renktir. Daha çok çevre dostu markalar ve şirketlerin logolarını oluşturmaktadır. Görüldüğü üzere daha çok çevre dostu şirketlerin kullandığı bir renktir.

Mor Renginin Kullanıldığı Logolar

Mor rengi günümüzde başlı başına bir marka olan, genelde depresyon ve melankoli rengi olarak da bilinen bu renk günümüz insanlarına hitap eden ve ilgiyi üzerine çeken bir renktir. Gösteriş, fantezi, gizem, zenginlik ve asaleti insanlara hissettiren bir renktir.

Gökkuşağı Renginin Kullanıldığı Logolar

İçinde bütün renkleri barındıran rengarenk cıvıl cıvıl iç açıcı bir renk cümbüşünden meydana gelen renklerin bileşimidir. Eğlenceli, çocuksu, rahat, çok yönlü, otoriter manalarına gelen bir renk, daha çok internette ve uygulamalarda karşımıza çıkan bir renktir. Birçok yazılıma ve kanala renk katmaktadır. Her rengin farklı bir anlamı olduğunu bilen şirketler faaliyet alanlarına göre bir renk tonu seçer ve logolarını oluşturur. Bundan sonraki bütün çalışmalarında da rengin gücü şirketler üzerinde görülür.