Genel olarak hayatımızı kolaylaştıran, daha çok hız katan bilgi ve içerik ortamı olan sosyal medya nedir kısaca açıklıyoruz.

Son zamanlarda, yeni nesil web teknolojisinin bizlere kullanıcı kolaylığı, iletişim hızı vb. sunduğu, bilgi paylaşımı edilen dijital ortamdır. Çağımızda bir çok insana özgür tartışma temeli oluşturan, kişilerin iletişimini sağlayan sosyal medya, eğitim, araştırma ve aklınıza gelebilecek daha bir çok alanda sizlere bilgi ve erişim olanağı sunmakta. Sosyal medyalar kullanıcı odaklı olur ve sınırlama olmadan herkes özgürce söz söyleme hakkına sahiptir.

 

İnteraktif bir iletişim ile bilgi ortamı olan sosyal medya, internet ağının kişisel kullanıma uygun bir hale büründürülmesi ile, insanların aradıkları her bilgiye kolaylıkla internet sitelerinden ulaşması ve buradaki içeriklere yorum yapmaya başlaması sonucu ortaya çıkmaya başlamıştır.

Sosyal Medyanın Sağladığı Yararlar

Sosyal medya; kişilerin birbirleri ile iletişimini, durum, video, fotoğraf gibi bilgi paylaşımı içerisinde olması, markaların ve satış mihraklı şirketlerin tanınması için kolaylık sağlar. İçerik yöneticisi, yazarlığı sosyal medya uzmanlığı gibi yeni iş tanımları oluşmasına ve neredeyse on binlerce insanın iş bulmasına yardım etmiştir. İnsanların fikir özgürlüğüne daha geniş bir ufuk açmıştır. Ayrıca kültürler arası sağladığı iletişim ve etkileşim de sosyal medyanın yararları arasındadır.

 

En Bilindik Sosyal Medya Siteleri

Günümüzde sayamayacağımız kadar çok sosyal medya sitesi bulunmaktadır. Her biri farklı tarzda bir hizmet sunsa da, aslında aynı amaca yöneliktir: Bilgi, durum, video ve fotoğraf paylaşımı. Ancak son zamanlarda sosyal medya denildiğinde dilimize oturan bir kalıp oluştu. ‘Facebook, Twitter ya da Instagram’ Elbette ki sosyal medyalar bunlarla sınırlı değiller.

 

Kısaca sosyal medya siteleri isimleri sıralayacak olursak: Facebook: Neredeyse 800.000.000, Instagram: 400.000.000, Twitter: 300.000.000, Google: 90.000.000, Windows Live: 400.000.000 adet kullanıcıya sahipler. Ayrıca Youtube, yaklaşık olarak 200 milyon videoya sahip en çok kullanılan video paylaşım sitesidir.