Bir firmanın, bir derneğin, bir marketin, bir mağazanın, bir işportacının kısacası dikkat çekmeye ihtiyaç duyan her şeyin alımlı bir tabelaya ihtiyacı vardır.

 

Çok kaliteli ürünler satan bir market, çok taze ve hormonsuz ürünler satan bir manav, mükemmel dikimler yapan bir terzi, çok kaliteli giyim kuşam ürünleri satan bir mağaza olabilirsiniz ancak bir insanın o ürünlerden satın alması için bu ürünlerin satıldığı yere girmesi gerekiyor. Bunun sağlanması için dışarıdan dikkatleri çeken bir şeyler yapmak gerekir. Böyle durumlarda işe yarayacak yegane şey çok iyi tasarlanmış bir tabela.

 

Tabela Nasıl Tasarlanır?

Tabela tasarımı nasıl yapılır iyi bilmek gerekiyor. Tabela tasarımı yapabilmek için sadece tabela yapmaya yarayan malzemelerin olması yetmez, bununla beraber çok yaratıcı olmak gerekiyor. Tabii bu ikisi de yeterli değil tabera tasarlamaya yönelik teknik bilgilerin yeterli olması gerekiyor. Dümdüz bir yazı yazılıp geçilen tabelalar boşa yer kaplamaktan başka bir işe yaramayacağı için kullanacak kişinin boşa birçok masraf yapmasına neden olacaktır.

 

Tabela Tasarlama Hakkında Teknik Bilgiler

En iyi tabela tasarımları tüm teknik bilgilere uyularak yapılan tabelalardır. Tabii zevkler daima değişir ancak bütün insanların hoşuna gidecek tasarımlar da mevcuttur. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış şeylerdir. Tabela yaparken renk uyumuna çok dikkat etmek gerekir. Zemin ile yazıların renklerinin zıt olmasına dikkat edilmelidir. Yazılan yazının okunaklı ama bir o kadar da dikkat çekecek şekilde sanatsal olması gerekir. En iyi tabela örnekleri renkleri iyi kullanılanlardır. Renkleri daha sıcak kullanmak yerine insanları rahatlatıcı mavi ve tonlarını kullanmak daha iyi olacaktır. Düz yazı ile değil şekillerle beraber yazının bütünleştirilmesi yine dikkat etmeyi gerektiren teknik şeylerdir.