0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Sketchup Nedir?

Sketchup Nedir?

SketchUp üç boyutlu modellerin çizimlerinin yapıldığı bir bilgisayar programıdır. SketchUp ın oldukça geniş kullanım alanı vardır. Bu kullanım alanlarından başlıcaları; mimari, mühendislik, ürün tasarımı, iç dizayn ve hatta film endüstrisinde olmak üzere daha birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. SketchUp ın bu denli yaygın kullanım alanına sahip olmasının sebepleri, diğer eşdeğer programlarla karşılaştırıldığında basit bir kullanımının olması ve karmaşık olmayan anlaşılır bir ara yüze sahip olmasından kaynaklanıyor.

Sketchup Ne İşe Yarar?

Kısaca SketchUp üç boyutlu modelleme gerektiren her sektörün çizim için kullandığı programdır. SketchUp Make ile kişisel basit çizimlerin yapılabileceği gibi daha profesyonel çizimlerin yapılabileceği SketchUp Pro versyionuda mevcuttur. Program kullanıcının her şeyi sıfırdan çizmesini gerektirmeyen kendi çiziminde kullanabileceği ya da örnek alabileceği model arşivine sahiptir. Bu model arşivinde programı kullanıcıya cazip kılan özelliklerindendir. Diğer çizim programlarında da olduğu gibi SketchUp da iki boyutlu çizimlerini basitçe Push and Pull komutu ile katlayıp üç boyutlu hale getirebilir.

Hizmet İhtiyacı: Sketchup Hizmetine İhtiyacınız Mı Var?

SketchUp programı başka programlarla beraber çalışabilme özelliğini de içinde barındıran bir programdır. Bu durumda kullanıcıya oldukça kolaylık sağlıyor. Program sahip olduğu Import ve Export eklentileri aracılığıyla diğer programlar ile bir geçiş yapmak bir birleri içinde kullanabilmek mümkündür. Yani Import eklentisi sayesinde, Photoshop veya AutoCAD gibi programlarda yapılan içerikler SketchUp programında düzenlenebilir ve kullanılabilir. Export eklentisi sayesinde ise SketchUp da yapılan çizimler içerikler, farklı bir formatta kaydedilip görsel bir formatta çıkarılabilir hatta PDF formatında kaydedilerek çıktısı alınabilir. SketchUp ın sahip olduğu render eklentileri sayesinde programda yapılan çizimlerin gerçek görüntülerini yansıtmakta çok yararladırlar. Renderleri sayesinde çizim sonrasında, üretimde ürünün nasıl görüneceği hakkında büyük fikir verir.

3D Modelleme: 3D Modelleme Nedir?

Sketchup Bazı Render Eklentileri

SketchUp programında render almak için kullanılan birçok render eklentisi bulunmaktadır. Bu render eklentileri kullanılacağa alana göre çeşitlendirilmiş ve alanına uygun olarak ayarlanmıştır.

  • Sketchup Vray Render

SketchUp programdan en yaygın kullanılan render eklentilerin başında Vray eklentisi gelmektedir. Vray eklentisi ile gerçekçi görüntüler elde edilebilir. Işıklandırma gölgelendirme gibi konularda oldukça başarılı ve kullanılışlıdır. Kullanıcılara iç mekân işleyişinde oldukça yardımcı olur.

  • Sketchup Thea Render

Thea render kullanıcıya aydınlatmada yardımcı olan oldukça kaliteli bir render eklentisidir. Thea render da oldukça kullanışlı ve yaygın kullanılan bir render eklentisidir.

  • Sketchup Shaderlight Render

Shaderlight render da yaygın olarak kullanılan renderlardandır. Genellikle iç mekân tasarımlarında kullanılmakta tercih edilir. Shaderlight SketchUp ın modellerini oldukça başarılı şekilde fotoğraf görüntüsüne dönüştürebiliyor.

  • Sketchup Lumion Render

Lumion render da yine kullanıcılar tarafından çok tercih edilen renderlardandır. Lumion genellikle dış mekân düzenlemelerinde gerçekçi renderlar yapılabilir.

3DsMax: 3DsMax Nedir?

SketchUp da daha birçok render kullanılmaktadır ancak en yaygın olarak tercih edilenler bunlardır. SketchUp anlaşılacağı üzerine profesyonel manada oldukça geniş bir kullanım alanına ve oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Kapsadığı alanlar da düşünüldüğünde ara yüzünün basitliği ve içeriğinde sahip olduğu model arşivi programın yaygın kullanılmasındaki sebeplerden. SketchUp programını öğrenmekte oldukça ulaşılabilir ve basittir. Kolay bir kullanımı olmasından dolayı kurslarla, derslerle kolayca öğrenilebilir ve üç boyutlu çizimin kolay ve eğlenceli haline ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin