Model Çekiminde Pozların Önemi

Ayrı Bir Tutku : Fotoğrafçılık

Fotoğraf makinesinin icadından bu günümüze fotoğrafçılık, hem bir hobi kaynağı, hem de bir sanat dalı olmuştur. Kişinin kendi görüş açısıyla baktıkları manzara ya da görüntünün; kendi yapısal destekleriyle birleştirmesi, o anda gordüğü, hissettiği duyguları fotoğraf karesiyle aktarma sanatıdır.

Genel anlamda fotoğrafçılık; çok çeşitli alanlara dağılmıştır.  Farklı farklı meslek grupları yaratmış; aynı zamanda hobi alanını genişletmiştir.  Sektör açısıdan moda, düğün, yemek, belgesel, doğum, seyahat, ürün, hava fotoğrafçılığı gibi dallara ayrılırken, fotoğraf karesinin siyah beyaz, renkli ve dijital olması da ayrı ayrı fotoğrafçılık dalları yaratmıştır.

Fotoğrafçılıkta kullanılan ekipmanlar da çok önemlidir. Tabiki her çekim alanına, türüne göre ayrı bir lens, ayrı bir fotoğraf makinesi kullanılırken, bir diğer ekipman da çekeceğiniz dala göre model kullanımı gereksinimidir. Özellikle moda çekimlerinde model, baş ekipmanlardan sayılır.

Model Seçimi ve Fotoğrafın Kompozisyonu

İster profesyonel fotoğraf çekim yapalım, ister kişisel bir hobi olarak fotoğraf tutkumuz olsun. Fotoğraf çekiminde fotoğraf karesinde istenen karenin kompozisyonu; ayrı bir önem teşkil eden husustur.  Fotoğraf ın bütünlüğünü kapsar. Kişinin yansıtmak istediği durumdan duruma farklılık gösterse de; fotoğrafçılık kurallarında genel kompozisyon öğeleri bulunmaktadır.

Oluşturulan kompozisyona göre model kullanım durumu da kişinin tercihine bağlıdır. Fakat bazı çekimlerde model kullanımı zorunludur. Örneğin; bir fotoğrafçı olarak insan mimikleri ve davranışları ile ilgili bir konu oluşturdunuz ya da bir koleksiyon çekimi yapacaksınız, bu kompozisyonlar model kullanılmadan yapılamaz.

Model kullanımı en çok moda çekimlerinde kullanılır. Model çekimi da belli bir kuralları vardır. Herşeyden önce fotoğraf karesinin estetik ve çarpızı olması açısından modelin çekim pozları; çok büyük önem teşkil eder. Dolayısyla fotoğrafçının persfektifi, modeli yönlendirmesi yakalamak istediği kareyi ortaya çıkaracaktır.

Herkes En iyi Pozu Yakalamak İster.

Model çekimi yapmak isteyen fotoğraf tutkunları, iyi bir poz yakalamak peşinde iseler, öncelikle yaratıcılıklarını ortaya koymaları gerekmektedir. Çekmek istedikleri mekanın size sunduğu alternatif pozları da değerlendirmelidir. Bol bol araştırma yapmalı, bu tarzda çekilen diğer kataloglara da göz gezdirmelilerdir. Daha önceki çalışamlar ve araştırmalar ile yaratcılıklarını ortaya koyup; kendilerine özgü çekimlerini gerçekleştirmelilerdir.

En önemli husus da; beraber çalıştıkları modellere doğru pozları vermelerini sağlamalılardır. Fotoğraf tutkunu ister portre çekimi yapsın, ister boydan ya da oturarak çekim yapmak istensin; model çekilmeleri nasıl yapılır diye sorarsanız; genel anlamda modelin pozlarını doğru, estetik ve doğal tercih ettiklerinde fotoğrafçılar istedikleri kareye ulaşacaklardır.  Fotoğrafın en iyi ve özgün şekilde yakanabilmesi için modele doğru yönderme yapılması ve doğru bir kompozisyon oluşturmak şarttır.

Modeli içinde bulunulan konseptin içeriğine bütünleştirmek, konsepte uygun mekanları seçmek ve modelleri yakalamak istenen ana uygun poz verdirebilmek, iyi bir fotoğraf karesi için en can alıcı noktalar olacaktır. Yaratıcılığını ortaya koyan her fotoğraf tutkunu istedikleri anı yakalar. En güzel fotoğraf onların hayal güçüne bağlıdır.