0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Slider Nedir?

Slider Nedir?

Slider web sayfalarında eklenen slayt ve akıcı görseller olarak kullanılır. Slider’ın kullanımı internet sitesinin içeriğine göre farklılık gösterebilir. Ancak Slider’ın genel olarak kullanımı web sitesinin önde göstermek istediği ya da siteyi ziyaret edenlerin dikkatini çekmek istedikleri içeriklerin görsel olarak gösterilmesidir. Slider, içerik, tür fark etmeksizin her web sitesinde kullanılabilir. Ancak yine de genel olarak bakıldığında haber siteleri, ticari internet siteleri ve iş yerlerinin web sitelerinin kullanımında çok fazla tercih edildiği görülür.

Tasarımcı Özellikleri: İyi Bir Tasarımcıda Olması Gereken Özellikler

Slider’ın Web Siteleri İçin Önemi

Slider’ın web siteleri için önemi büyüktür. Çünkü web siteleri, siteyi ziyaret eden kullanıcıyı en çabuk nasıl etkisi altına alırsa onlar için o kadar iyidir. Web siteleri, kullanıcıların ilgisini hangi yönde ve ne kadar kısa sürede yoğunlaştırırsa yine web siteleri için bu bir avantajdır. Slider’larda da bu tür içeriklere yer verilerek kullanıcıların en kısa sürede ilgisini çekmek hedeflenir. Slider’lar web sitesine slayt şeklinde ya da siteyi ziyaret eden kullanıcının geçiş yaparak kullanabileceği şekilde yerleştirilebilir. Ayrıca Slider’lara eklenen görsellere ve eklenen içeriklere web sitesi içerisinde bir alt sayfanın uzantısı eklenerek siteyi kullanan kullanıcının Slider’a tıklayarak o alt sayfaya kolayca ulaşması sağlanır.

Kullanıcılar Tarafından Slider’ın Durumu

Slider site için büyük önem taşıması bazı durumları da beraberinde getiriyor. Slider’lara farklı ve gereksiz reklamların eklenmesi gibi kullanıcıyı sıkan durumlarda olabiliyor. Genelde kullanıcılar girdikleri web sitesinde ilk Slider’a tıklamayı tercih ediyorlar diğerlerini pek önemli görmüyorlar. Sitelerde genelde ilk Slider’a en önem verdikleri içeriği yerleştiriyorlar. Kullanıcı için diğer bir problem ise mobil cihazlarda Slide’ler doğru çalışmıyor ya da işlevini yerine getiremeyebiliyor. Bazı siteler Slider kullanımını biraz abartarak asıl içerikleri arka plana itiyorlar ve kullanıcı için bu da bir problem.

Web ve Grafik: Web ve Grafik Tasarımcıların Kullandığı En İyi 5 Program

Slider’lara sadece web sitelerinde görüp geçtiğimiz bazen kullandığımız basit içerikler olarak bakmamız pek doğru olmaz. Slider’lar site içi tasarım ve ilgi çekme açısından web sayfaları için oldukça önemli bir yere sahiptiler. Bu durumda beraberinde site tasarımcıları için yeni bir iş getirmiş oluyor.

Slider Nasıl Yapılır?

Slider oluşturmak için çeşitli programlama ve işaretleme dillerinden faydalanmak gerekir. Slider’ların yapısında PHP, CSS, JS ve jQuery gibi farklı yazılım dillerinden faydalanılabilir. Bazı Slider modelleri framework olarak yayınlanır. Site tasarımcıları ya da geliştiriciler bu framework kütüphanelerini indirdikten sonra kendi kullanacakları sitenin amacına içeriğine göre yapılandırabilir, düzenleyebilir ve istedikleri durumda bir Slider’a sahip olabilirler. Slider yapmak düşünüldüğü kadar basit bir durum değildir. Slider oluşturmak için programlama dili bilmek gerekmektedir. Bir programlama dilini de kısa bir sürede öğrenmenin mümkün olmadığını düşündüğümüz de Slider oluşturması için bir geliştirici ile anlaşmak çok daha mantıklı olacaktır. Geliştiriciyle istediğiniz şekilde bir Slider için anlaşabilir ve sitenize yerleştirebilirsiniz.

İlham Kaynağı: Grafik Tasarımcıların İlham Aldığı 5 Şey

Slider Tasarımı İçin Bazı Fonksiyonlar

Slider tasarımı oluşturmayı düşünüyorsanız sizin için bazı fonksiyonları belirttik;

  • Slider ‘ın yapısı kayan mı yoksa kullanıcının geçiş sağlayacağı bir yapıda mı?
  • Slider’da ileri ve geri butonları olmalı mı?
  • Kullanıcı Slider’ın üzerine geldiğinde Slider durmalı mı?
  • Kullanıcının istediği görsele geçmesini sağlayacak sayfalama sistemi olmalı mı?

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin