MATLAB, teknik bilgi işlem için yüksek performanslı bir dildir. Hesaplama, görselleştirme ve programlamayı, problemlerin ve çözümlerin tanıdık matematiksel gösterimde ifade edildiği, kullanımı kolay bir ortamda bütünleştirir.

MATLAB aslen 1970’lerin sonunda New Mexico Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi bölümünün başkanı Cleve Moler tarafından yazılmıştır. Moler, öğrencilerine FORTRAN öğrenmek zorunda kalmadan lineer cebir ve matris hesaplama paketlerini kullanmalarını sağlamak istedi. Bugün, dünya çapında bir milyondan fazla kullanıcısı olan esas olarak doğrusal cebir mühendisleri ve öğrencileri tarafından kullanılmaktadır.

Laravel: Laravel İle Özel Yazılım

Matlab Ne İşe Yarar?

Matlab, görüntü işlemleri ve kontrol sistemi analizi gibi şeyler için kullanışlı olmasını sağlayan matris işlemleri gerçekleştirmede çok iyidir. Matlab’da kod geliştirmek çok hızlı. Birçok kütüphane (örn. Bilgisayar görme, sinyal analizi, GUI araçları) Matlab ekosisteminin bir parçasıdır. Bu, geliştiricilere, aklındaki tüm görevleri gerçekleştirmek için yeni kitaplıklar kurma ve yapılandırma zamanından kazandırır. Bunun yerine, geliştiriciler Matlab kütüphanelerinin geniş işlevselliğini kullanarak hızlıca bir fikir edinebilir ve bunu kodda deneyebilirler.

Gelecek Dil Rehberi: Gelecekte Hangi Diller İşinize Daha Çok Yarayacak

Geliştirme Süreçleri

Matlab’daki hızlı geliştirme süresinin bir kısmı, özlü kod yazma yeteneğinden gelir. Genellikle 10-20 satır C ++ kodunun 1-2 satır Matlab kodunda çoğaltılabileceği söylenir. Bu büyük bir program üzerinde ölçeklendirilirse, özlü kodun neden gerçek bir avantaj olduğunu görmek kolaydır. Kodda ne olduğunu anlama işini çok daha kolay bir iş haline getirir. Tipik olarak, bu, Matlab’da diğer insanların kodlarını almayı ve programın ne yaptığını hızlı bir şekilde anlamayı oldukça kolaylaştırır. Matlab’daki gücün bir kısmı geniş kullanıcı tabanından ve kapsamlı dokümantasyonundan geliyor. Aslında, karşılaşabileceğiniz birçok görev, kodlarını Mathwork’ün Dosya Değişimi’ne zaten yüklemiş olan kişiler tarafından zaten çözülmüştür. Ayrıca, Mathworks hem bireysel işlevler hem de tam teşekküllü örnekler hakkında kapsamlı belgeler bulundurur.

Matlab’ın gerçekten başarılı olduğu bir şey daha, çizim işlevleridir. Matlab, verileri görsel olarak görüntülemek için çeşitli yollar sunar. Ayrıca, çizim işlevlerinin çoğu son derece kullanıcı dostudur ve grafikleri istediğiniz gibi görünecek şekilde yapılandırmak çok kolaydır.

Kullanım Alanları

  • Matematik ve hesaplama
  • Algoritma geliştirme
  • Modelleme, simülasyon ve prototip oluşturma
  • Veri analizi, keşif ve görselleştirme
  • Bilimsel ve mühendislik grafikleri
  • Grafik Kullanıcı Ara yüzü oluşturma dâhil uygulama geliştirme
Matlab’ın Genel Sistemi

MATLAB, temel veri öğesi boyutlandırma gerektirmeyen bir dizi olan etkileşimli bir sistemdir. Bu, birçok teknik bilgi işlem problemini, özellikle matris ve vektör formülasyonları olanları, bir programı C veya Fortran gibi skaler etkileşimsiz bir dilde yazmak için gereken sürenin bir kısmında çözmenizi sağlar. MATLAB adı matris laboratuvarı anlamına gelir. MATLAB başlangıçta LINPACK ve EISPACK projeleri tarafından geliştirilen matris yazılımına kolay erişim sağlamak için yazılmıştır ve bunlar birlikte matris hesaplama yazılımı için en son teknolojiyi temsil eder.

MATLAB, birçok kullanıcının girdisi ile yıllar içinde gelişmiştir. Üniversite ortamlarında, matematik, mühendislik ve fen alanlarında giriş ve ileri düzey dersler için standart öğretim aracıdır. Endüstride, MATLAB yüksek verimli araştırma, geliştirme ve analiz için tercih edilen araçtır. MATLAB, alet kutuları adı verilen uygulamaya özel çözümler ailesine sahiptir. Çoğu MATLAB kullanıcısı için çok önemli olan araç kutuları, özel teknolojileri öğrenmenizi ve uygulamanızı sağlar. Araç kutuları, MATLAB ortamını belirli sorun sınıflarını çözmek için genişleten kapsamlı MATLAB işlevleri (M dosyaları) koleksiyonlarıdır. Araç kutularının bulunduğu alanlar arasında sinyal işleme, kontrol sistemleri, sinir ağları, bulanık mantık, dalgacıklar, simülasyon ve diğerleri bulunur.

Mühendisler tarafından: Bilişim Danışmanlık

MATLAB Sistemi Beş Ana Bölümden Oluşur

Bu, kontrol akış deyimleri, işlevler, veri yapıları, giriş / çıkış ve nesne yönelimli programlama özelliklerine sahip üst düzey bir matris / dizi dilidir. Hızlı ve kirli atma programları oluşturmak için hem “küçük programlama” ve hem de büyük ve karmaşık uygulama programları oluşturmak için “büyük programlama” sağlar. Bu, MATLAB kullanıcısı veya programcısı olarak birlikte çalıştığınız araç ve tesisler kümesidir. Çalışma alanınızdaki değişkenleri yönetmek ve verileri almak ve vermek için olanaklar içerir. Ayrıca, MATLAB uygulamalarını M dosyalarını geliştirmek, yönetmek, hata ayıklamak ve profillemek için araçlar içerir.

Grafik işlemek

Bu MATLAB grafik sistemidir. İki boyutlu ve üç boyutlu veri görselleştirme, görüntü işleme, animasyon ve sunum grafikleri için üst düzey komutlar içerir. Ayrıca, grafik görünümünü tamamen özelleştirmenize ve MATLAB uygulamalarınızda eksiksiz Grafik Kullanıcı Arabirimleri oluşturmanıza olanak tanıyan düşük düzeyli komutlar içerir.

Bu, toplam, sinüs, kosinüs ve karmaşık aritmetik gibi temel işlevlerden matris tersi, matris özdeğerleri, Bessel işlevleri ve hızlı Fourier dönüşümleri gibi daha karmaşık işlevlere kadar geniş bir hesaplama algoritmaları koleksiyonudur.

MATLAB ile etkileşime giren C ve Fortran programları yazmanıza izin veren bir kütüphanedir. MATLAB’dan (dinamik bağlantı) rutinleri çağırmak, MATLAB’ı hesaplama motoru olarak çağırmak ve MAT dosyalarını okumak ve yazmak için olanaklar içerir.