Bilindiği gibi SEO sitenizin arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmesi için gerekli olan çalışmadır. Arama motoru optimizasyonu anlamında gelmektedir. İç SEO ve dış SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç SEO sitenin içeriğiyle ve yapısıyla alakalıdır. Peki, dış SEO nedir ve dış SEO nasıl yapılır? İç SEO ve dış SEO birlikte birbirlerine bağlı iki aşamadır. Peki, dış SEO nedir? Sitenin farklı sitelerden aldığı bağlantılar ve referanslar ile ilgili çalışmalara dış SEO denmektedir.

Dış SEO nedir sorusuna cevap aldığımıza göre yeni soruyu cevaplayabilir: Dış SEO nasıl yapılır? İç SEO ile ilgili yeterli çalışmaları yaptıktan sonra dış SEO’ya yönelerek sitenizin daha fazla trafik almasını sağlarsınız. Link yapılandırması ve sosyal imleme gibi işlemler yapabilirsiniz. Sitenizin ismini diğer sitelerde duyurmak, sitenizin kolay bulunabilmesini sağlamak ve sitenize bağlantılar bırakmak dış SEO çalışmalarıdır.

Güvenilirliği daha çok sağlanmış sitelerden bağlantı almak daha faydalı olmaktadır. Linklerinizi anahtar kelimelere bağlayarak da kazanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde sitenizin içeriği paylaşarak ve backlink satın alarak dış SEO çalışmalarını geliştirebilirsiniz. Dış SEO nasıl yapılır sorusuna farklı bir cevap da, diğer bloglarda sitenizin tanıtımını yaptırmanız olabilir. Arama motorları sitenize yapılan bağlantıları değerlendirerek sizi daha ön sıralara taşımaktadır. Fakat tüm bu çalışmaları yaparken gereksiz abartıya kaçmamanız gerekmektedir. Arama motorları böyle bir durumu da gözden kaçırmayarak aleyhinize yaptırımlar uygulayabilir, bu da sizin içi çok zararlı olabilir.