Google Adwords Ne İşe Yarar? Sorusu aklımıza geldiğinde verilecek cevap şu olmaktadır google adwords her gün birçok kişi İnternet üzerinden değişik arama kanallarını kullanarak farklı anahtar kelimeleri araması yapmaktadır. Bilindiği üzere google bu anlamda birçok insan tarafından bilinmekte olan ve dünyada en çok kullanılan arama motoru unvanını taşımaktadır. Bu unvanı uzun bir sürede taşımaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi yoktur.

Google Ads olarak ismini değiştiren Google Adwords bugün dünyanın en büyük reklam veren şirketidir. Google reklam tıklama ücretleri dünyanın her yerinde aynı değildir. Ülkeden ülkeye, anahtar kelimeden anahtar kelimeye, reklam verenden reklam verene kadar ücret politikasında değişiklik gösteirr. Ayrıca, Google reklam hesabını kapatırsa tekara açma ihtimali çok düşüktür. Reklam ücretlerinden yararlanmak ve reklam hesabımızın kapanmaması için Hukumdar Bilişim reklam hizmeti sağlıyor.

Google Adwords: Google Adwords Neden Önemlidir?

Google Adwords – Google Ads Nedir?

Goggle Adwords ya da Google ads kullanıcıların kendi reklamlarını yapmasını sağlayan bir servisten ibarettir. Peki, müşteriler ve kullanıcılar Google de ne yaparlar. Tabi ki de anahtar kelimeler ile arama yaparlar. Peki, anahtar kelime nedir? Anahtar kelime kullanıcıların Google’ın arama kutusuna yazılan kelimedir. Kullanıcılar ya da müşteriler bu arama kutusunu kullanmak suretiyle belli bilgilere ulaşmaya çalışırlar. Ancak belli kelimeler vardır ki bu kelimeler çok aranmakta olduğu için değerleri anahtar kelimeye dönüşmektedir. Anahtar kelime Google ads servisi için çok önemli olduğunu belirtmek gerekir. Ara butonunu tıkladığınız zaman aramak istediğiniz kelime ile ilgili web siteleri listelenir.

En İyi: Google Adwords Hizmeti

Arama motorları basit mantıkla çalışmaktadır. Genellikle arama sonuçlarının yatay satırlar ile listelendiğini düşünürsek bu satırların en üstünde listelenen arama sonuçları genel olarak Google Adwords reklamları olmaktadır. Bu şekilde aslında arama motorunda o anahtar kelime ile aratanlar için siz Goggle Adwords’u kullanarak ilk sıraya yükselirsiniz. Bu sizin için çok büyük bir avantaja dönüşebilmektedir. Eğer siz orijinal yedek parca satışı yapacaksanız ‘ orijinal yedek parça ifadesini’ kullanabilirsiniz.

Google Adwords’a Nasıl Sahip Olunur?

Google’a başvurarak anahtar kelimelerinizi belirlersiniz. Gerekli bilgileri girip ödeme yaptıktan sonra Google Adwords hesabına sahip olabilirsiniz. Artık belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile İnternet ortamında arama yapan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz anahtar kelimeniz ile doğrudan ilişkili olduğu için müşterilerinize, üyelerinize veya bilgisayar kullanıcılarına ulaşmanın en kolay yolu bu olsa gerek.

 

 

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Adwords’un nasıl çalıştığını ve reklam bütçenizden en iyi şekilde nasıl yönenetilecegini bilmek için anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralanması, teklifler, kalite puanı gibi bazı yapı taşları hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Google ads nedir diye sorulduğunda karşımıza ilk olarak ‘ tıklama başına maliyet’ adında bir terim çıkmaktadır. Tıklama başına maliyet Google Adwords için çok önemli demektir. Ödemeleriniz tamamen buna endekslidir. Bir bilgisayar kullanıcısı düşünün bu kullanıcı bir anahtar kelime ile arama yaptı ve size ait olan Google Adwords reklamı en üste görüntülendi. Kullanıcını çıkan sizin sitenize tıklaması sizin yaptığınız Google Adwords ödemesinden düşmesi anlamına gelmektedir. Zaten reklamlar TBM’in sizin yaptığınız ödemeye bölündüğünden çıkan değer kadar yayında kalmaktadır.

Google Adwords: Google Adwords Veya Google Ads Hizmetimiz

Örneğin siz 100 TL ödeme yaptınız. Anahtar kelimeniz TBM’nin 0,20 krş olduğunu varsayalım çıkan sonuç 100/0,20=500 olduğunu görürsünüz. Bu hesap şu anlama gelmektedir. Google’a ödeme yaptıktan sonra sizin Adwords hesabınıza 501’inci kez tıklama yapılamaz çünkü bakiyeniz bu durumda sıfırlanmıştır. Sistem bu şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple TBM değerini düşürme yöntemleri gibi bazı araçlarda mevcuttur. Google Ads kayıt olarak hedef kitleler biran önce ulaşmak istiyorsanız kayıt olmanız gerekmektedir.

Google Reklam Tıklama Ücretleri

Dünyanın en büyük gelir hacmine sahip Google reklam tıklama ücretleri konusunda bir belirleme yapmamaktadır. Google bunu ülkelere, aranma hacmine ve müşterinin bütçesine göre değerlendirmektedir. Bir müşteri çok aranan “haber” gibi kelimelerde reklam verirken daha düşük ücretle bunu yansıtmaktadır. Google da reklam shibi olarak bulunur lakin sizin sitenizde görüntülü reklam, metin içi reklam çıktığında müşterinin parasından ücret alarak size gönderir. Google burada aracı konumda yer alır. Peki Google reklam tıklama ücretleri ne kadardır;

  1. 1 kuruş ile 10 bin lira arasında değişmektedir. Lakin 10 bin üst sınır diyemeyiz. Müşteri hiç aranmayan niche diye tabir edilen bir kelimeyi aratıyorsa ve özellikle İngiltere ya da Almanya lokasyondan bakıyorsa mutlaka size dönüşü 10 kuruş olmayacak daha fazla olacaktır.
  2. Popüler kelimelerde ücret 1 ila 30 kuruş arasında değişir. Bu popüler kelimelere Google ads yardımıyla öğrenebilirsiniz.
  3. Google ilk sayfalarda ya da üst tarafta çıkan reklamlardan daha fazla ücret alır.
  4. Sayfanın altında yer alan reklamlardan üsttekine göre az reklam ücreti alır. Sayfa üstü > sayfa altı
  5. Google aracı konumdadır. Sayfanız varsa reklamı (adsense)  yardımıyla size verir siz de tıklama başı maliyetten yararlanırsınız.